Etiketa: is_tag

“Serbët në Kosovë të jetojnë të sigurt”, Escobar: Qeveria Kurti është përgjegjëse, duhet zgjidhje e menjëhershme
Serbët në Kosovë duhet të jetojnë të sigurt dhe me dinjitet, sipas të dërguarit të SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar. Në ditën e dytë të vizitës në Kosovë, nga Peja, Escobar dek...
Marrëveshjet Kosovë- Serbi janë detyrim ligjor. Gabriel Escobar për VOA: Duan apo jo liderët, kjo ‘nuk ndikon në detyrimin për t’i zbatuar!’
I dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor Gabriel Escobar i tha Zërit të Amerikës se marrëveshjet që Serbia dhe Kosova kanë nënshkruar janë një detyrim ligjor për të dyja palët dhe se nënshkrim...
Deklarata e Escobar/ Kurti: Në dialog jemi në të drejtën tonë, duhet t’i përmbahemi kornizës pa marrë detyrime të reja
Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka marrë pjesë në një vizitë zyrtare në Zvicër, i cili është pritur në Pallatin Federal në Bernë nga presidenti i Federatës së Zvicrës, Alain Berset. Ata kanë...
Takimi Kurti-Vuçiç në Bruksel, Escobar: Palët të marrin seriozisht detyrimet e tyre, të dorëhiqen kryetarët e komunave në Veri e të mbahen zgjedhjet e reja
Në prag të takimit ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, i dërguari amerikan për Ballkanin, Gabriel Escobar, i tha Zërit të Amerikës të martë...
Escobar ankohet në Kongres për Kurtin: Jam përpjekur ta bind që ta shikojë SHBA si partner kryesor
Mungesa e dëshirës nga qeveria e udhëhequr nga Albin Kurti për të bashkëpunuar me aleatët ndërkombëtarë, ka qenë një ndër ankesat kryesore të dërguarit të posaçëm për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Esc...
Escobar sot raporton para Kongresit amerikan për situatën në Kosovë
Emisari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, sot (e martë) do të paraqes para Kongresit amerikan një raport për zhvillimet e deritanishme lidhur me çështjen e dialogut Kosovë-Serbi...
Veriu i Kosovës/ ‘Nëse palët nuk pranojnë planin e BE-së mund të ketë një krizë edhe më të madhe’: Escobar
Emisari i Shteteve të Bashkuara në bisedimet Kosovë-Serbi Gabriel Escobar në një intervistë për Televizionin e Kroacisë (HRT) ka thënë se Josep Borrell dhe Miroslav Lajçak kanë paraqitur tre hapa ...
Escobar: Kurti duhet të bindet, të përmbushë kërkesat evropiane dhe amerikane
I dërguari i posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, një ditë më parë ka qenë në Dubrovnik ku dhe ka komentuar situatën e fundit mes Kosovës, Serbisë dhe lëvizjet e fundit të ...
Escobar: Ata që refuzojnë partneritetin do të kenë pasoja
I dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka thënë të premten se, përshkallëzimi është duke krijuar kushte të vështira për rajonin, dhe jo vetëm për Kosovën dhe Serbinë. Ai...
Escobar izolon Albin Kurtin: Jemi me popullin e Kosovës, por nuk mbështesim një individ që nuk ka instinkt bashkëpunimi
“Ne po e shohim që po merren vendime, pavarësisht partneritetit tonë, dhe ky është sinjal për ne, ne nuk mund të pranojmë këtë gjë. Prandaj, në një pikë, kur të duam të rikthejmë koordinimin dh...