Etiketa: is_tag

Sa foshnjë 1 vjeç janë vaksinuar? Shqipëria, në vendin e dytë për rajonin e Evropës dhe Azisë Qendrore
Imunizimi kundër difterisë, tetanozit dhe pertusisit tek fëmijët nën moshën 1 vjeç, e rendit Shqipërinë të dytën në rajonin e Evropës dhe Azisë Qendrore, me 98% të foshnjave, të cilat i kanë marrë...
Partitë Socialiste Evropiane përjashtojnë Ilir Metën, i anulojnë vizitën në Gjermani: ‘Nuk mund të merrni pjesë në Kongres!’
Aleanca me Sali Berishën, i ka mbyllur një derë Ilir Metës në arenën ndërkombëtare. Për shkak të koalicionit dhe partneritetit me Sali Berishën, një njeri i shpallur 'Non Grata' nga SHBA dhe Brita...
Moska paralajmëron frikshëm: ‘Kriza energjetike në Europë do të përkeqësohet!’
“Kriza energjetike në Europë do të vijojë të përkeqësohet”. Ky ishte paralajmërimi i frikshëm i zëvendëskryeministrit Alexander Novak gjatë një interviste për Interfax. “Janë duke...
Vala ekstreme evropiane e të nxehtit shkon drejt veriut. Ka viktima, bien zjarre, ndalohen trenat, evakuohen familje.
Evropa perëndimore përballet me temperatura më të larta të martën, ndërsa një valë e egër e të nxehtit po shkon drejt veriut. Në Francë dhe në Mbretërinë e Bashkuar u lëshuan paralajmërime për nx...
SHBA nis trupat në Europë, Biden: ‘Këtu jemi ne!’
Shtetet e Bashkuara do të ndryshojnë strategjinë ushtarake në Europë, e pohuar kjo nga vetë presidenti Joe Biden në samitin e NATO-s në Madrid, ku theksoi se pas pushtimit rus të Ukrainës, Ame...
Biden do të udhëtojë në Evropë për samitin e NATO-s mbi luftën në Ukrainë
Presidenti Biden pritet të udhëtojë në Bruksel, Belgjikë, javën e ardhshme për një samit të NATO-s mbi luftën e Rusisë në Ukrainë, tha të martën Shtëpia e Bardhë. Biden do t'i bashkohet samitit "...
Shërbimi sekret i Ukrainës: Rusia po përgatit planin që ta lënë Ukrainën dhe botën pa bukë
Departamenti i Inteligjencës së Mbrojtjes ukrainase përmes një njoftimi në rrjetet sociale ka denoncuar se forcat ruse kanë nisur luftë sistematike në dëmtimin e makinerisë agrikulturore në Ukrain...
Kriza e Ukrainës: Luftë e SHBA ndaj gazit rus North Stream
KOMENT/ Misioni i Macron në Rusi dhe Ukrainë nuk bëri asgjë, pavarësisht pretendimeve të presidentit francez dhe deklaratave të mëvonshme për një përfitim të supozuar nga kriza ukrainase. As Gj...
Stuhia Malik godet Evropën Veriore, disa të vdekur
(Suedi – Disa pemë ranë mbi makina të parkuara në qendër të Malmö). Erërat e forta kanë goditur Mbretërinë e Bashkuar, Danimarkën, Poloninë dhe Gjermaninë, duke lënë qindra mijëra sht...
Aksidenti në Bullgari më i rëndi në 10 vitet e fundit në Europë
Aksidenti tragjik që ndodhi në orët e para të ditës së martë në Bullgari, në të cilin humbën jetën 46 persona, konsiderohet si aksidenti më i rëndë automobilistik që ka ndodhur në 10 vitet e fundi...