Etiketa: is_tag

DW: Franca dhe Gjermania pritet të shtojnë presionin diplomatik mbi Kosovën e Serbinë.
“Kthesa epokale”, togfjalëshi i preferuar i kancelarit gjerman Olaf Scholz, ka hyrë edhe në zhargonin e Procesit të Berlinit. Qarqe qeveritare nga Berlini thanë të martën se tashmë ka ardhur “mome...
Për 10 vite do jemi në BE! Këtë verë kemi 4 mln turistë/ Rama intervistë për FranceSoir.
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, na priti në rezidencën e tij të pushimeve në Dhërmi, për të folur mbi hapjen e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian, që u njoftua më...
Ambasadorja franceze në Tiranë: Nuk e ftuam Berishën për festën kombëtare për shkak të ‘non grata’-s!
Ambasadorja franceze në vendin tonë, Elisabeth Barsacq u shpreh mbrëmjen e sotme se vendi i saj është aleati më i mirë i Shteteve të Bashkuara. Kjo deklaratë u bë gjatë intervistës së gazetarit En...
Macron ka në dorë dorëheqjen e kryeministres Elizabeth Bourne, por nuk e pranon.
Kryeministrja franceze Elizabeth Bourne dha dorëheqjen pasi humbi shumicën presidenciale në parlament, por presidenti Emmanuel Macron refuzoi ta pranonte atë. Lajmi u bë i ditur t...
Kush do ta mbajë mazhorancën? A rrezikon Macron? Franca vendos sot
  As dy muaj nuk kanë kaluar që prej fitores së Emmanuel Macron në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Francë, por themelet e shumicës së tij në Asamblenë Kombëta...
Pse preket Franca nga një fjalë?!
  Frrok Çupi Ambasada e Francës nuk e kishte me Edi Ramën. Ashtu sikurse vetë Rama mund të mos ‘e prekte’ Francën në këtë kohë kur të gjithë i kanë nervat jashtë. Ambasada e Francës në T...
COVID19: Franca vendos shtetrrethimin gjatë natës për të luftuar valën e dytë
Presidenti francez Emmanuel Macron ka njoftuar se njerëzit duhet të qëndrojnë brenda shtëpisë nga ora 21:00 deri në 06:00 në Paris dhe tetë qytete të tjerë për të vënë nën kontroll përhapjen e shp...
Akuza e PD/ Rama: ” Jam në Shqipëri qysh pardje! Për reformën do presim edhe sot pa folur!
Kryeministri Edi Rama ka bërë një reagim në twitter për akuzat e opozitës për udhëtimin e tij në Francë dhe për reformën zgjedhore.  “Kam shkuar pasditen e të premtes e jam kthyer mesditën e ...
Evropa po lehtëson masat e mbylljes nga Covid19
Franca do të lehtësojë bllokimin gjatë urgjencës Diçka më tepër tani mbi vendimin e Francës për të zgjatur gjendjen e saj të jashtëzakonshme shëndetësore deri në 24 korrik: Megjithëse fuqitë...
Franca nderon Ismail Kadarenë: “Oficer i Madh i Legjionit të Nderit”. Mes katër ‘të mëdhenjve’.
Shkrimtari Ismail Kadare është vlerësuar nga Presidenti i Francës, Emmanuel Macron me titullin më të lartë shtetëror, “Oficer i Madh i Legjionit të Nderit”. Promovimi civil i Legjionit të Nderi...