Etiketa: gjermani

CDU zgjedh liderin e ardhshëm, besniku i Merkelit, Armin Laschet, vihet në krye.
Armin Laschet, i njohur si besniku i Merkelit fitoi garën për kryetar të partisë konservatore, CDU. Me 59 vjeçarin Laschet, CDU-ja pritet të vazhdojë kursin e qendrës. Armin Laschet arriti në r...
Manipulimi i votave të Trump na çon në Gjermani. Ndeshja me armë mes Forcave Speciale Amerikane. Vriten 5 ushtarë dhe një operativ
  Alberto Bellotto Një muaj pas votimit, mjegulla paszgjedhore në Shtetet e Bashkuara nuk është pastruar ende plotësisht. Fushata gjyqësore e Presidentit Donald Trump nuk ka arritur end...
RAPORT: Gjeneri Flynn Raporton se Forcat Speciale Amerikane Sulmuan Fermën e Serverit të CIA-s në Gjermani dhe Konfiskun Serverat – 5 Ushtarë të Vrarë për Servera të Siguruar.
Gjenerali Michael Flynn dha një intervistë për ‘WVW Broadcasting Network’. Ishte intervista e parë e Gjeneralit Flyyn pas faljes që i dha Presidenti Trump. Në një dëshmi shtangëse u tha se Forc...
Presidenti ka një raport shumë personal me rrotullimin e hënës/ Rama iu përgjigjet akuzave të Metës që nga Gjermania
Pasi presidenti Meta e ka quajtur maxhorancen qeverisese ' nje bande' kriminale, Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për mediat gjermane në Bavari.  Në intervistën e tij kryeministr...
Gjermania: Alexei Navalny, lider i opozitës ruse, është helmuar me Novichok
  Ekziston një "provë e pa ekuivok" se politikani rus i opozitës Alexei Navalny u helmua me një agjent nervor Novichok, ka thënë Gjermania. Kancelarja Angela Merkel tha se ai ishte vikt...
Ekskluzive: Gjermania dhe Franca braktisën bisedimet e reformës së OBSH mes tensionit me Uashingtonin
Elvira Pollina, Andreas Rinke dhe Francesco Guarascio (Reuters) - Franca dhe Gjermania kanë lënë bisedimet për reformimin e Organizatës Botërore të Shëndetit si zhgënjim për përpjekjet e Shtete...
Gjermania: Trump i sigurt në fitore! Politika e jashtme e SHBA nuk ndryshon!
( FOTO: Takimi Merkel-Trump në samitin e NATO-s, dhjetor 2019) Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas paralajmëron Europën e Gjermaninë nga iluzioni, se një president i ri amerikan do ta ndrysh...
Shtetet Gjermane apelojnë në Kongresin e SHBA për të mos tërhequr trupat
BERLIN (Reuters) - Kryeministrat e katër shteteve Gjermane u kanë bërë thirrje anëtarëve të Kongresit të Sh.B.A që të bllokojnë planet për tërheqjen e trupave Amerikane nga Gjermania, sipas letrav...
Trump aprovon planin për të zvogëluar trupat Amerikane në Gjermani
  Presidenti Amerikan Donald Trump ka aprovuar një plan për tërheqjen e 9,500 trupave Amerikane nga bazat në Gjermani deri në shtator, thonë mediat Amerikane. Zoti Trump, i cili ka kohë...
AfD: Gjermania dhe BE duhet të ndjekin shembullin e Trumpit në ndalimin e Antifa-s
  CHRIS TOMLINSON 2 Qershor 2020 Një zëdhënës i populistëve Alternativa për Gjermaninë (AfD) i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian dhe Gjermanisë të ndalojnë grupin ekstremist të majt...
Faqja 1 prej 2212345...1020...E fundit »