Etiketa: is_tag

Haga nuk urdhëron armëpushim në Gazë por ‘Izraeli të shmangë gjenocidin!’
Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë ka urdhëruar të premten Izraelin që t’i marrë të gjitha masat për të parandaluar akte të gjenocidit në Gazë. Ajo nuk ka marrë vendim për të urdhëruar armëpush...
Gjykata Speciale: Përplasja e ashpër e avokatit Emmerson me dëshmitarin Abrahams
Gjatë ditës se djeshme, anëtari i Organizatës Human Right Watch, Frederich Abrahams, ka dëshmuar në Dhomat e Specializuara të Hagës. Ai është ballafaquar me një numër pyetjesh që ndërlidhen me ...
Rama: Gjyqi ndaj udhëheqësve të UÇK-së po kthehet në një barrë në ndërgjegjen e botës demokratike
Kryeministri Edi Rama, ka publikuar sot një material të përgatitur nga gazetari Berat Buzhala, mbi gjyqin që po zhvillohet kundër ish-Presidentit Thaçi dhe udhëheqësve të tjerë të UÇK-së në Hagë....
Largohet Jack Smith, gjyqi ndaj liderëve të UÇK do të ketë prokuroren e re, amerikanen Kimberly West.
Ish-prokurorja amerikane, Kimberly West, do të jetë kryeprokurorja e re në Dhomat e Specializuara në Hagë që trajton krimet e luftës në Kosovë. Sipas Zërit të Amerikës, West do të...
Gjyqi në Hagë ndaj ish krerëve të UÇK, Jakup Krasniqi ndodhet në gjendje jo të mirë shëndetësore
Ish-zëdhënësi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Jakup Krasniqi është në gjendje jo të mirë shëndetësore. Krasniqi, i cili po gjykohet në Hagë, nuk u ndje mirë gjatë seancës në të cilën po...
Shqipëria kërkon drejtësi në Hagë për viktimat e krimeve mizore. Hofmanski falënderoi Ramën.
 Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama vizitoi të hënën e 4 korrikut Gjykatën Penale Ndërkombëtare (GJPN) në Hagë, ku kërkoi drejtësi për të gjitha viktimat e krimeve mizore.  “Republika e ...
Dënohen 2 ish-luftëtarë të UÇK në Hagë, Gucati dhe Haradinaj
Gjykata e Hagës ka dhënë dënimet e para ndaj dy ish-drejtuesve të Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. Gjykata ...
A do të dalë Putini në bankën e të akuzuarve për krime lufte, si Millosheviçi?
Një raketë ruse e mbushur me bombë thërrmuese u hodh jashtë një spitali në qytetin ukrainas të Vuhledar-it, në ditën e parë të pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt.  Bilanci: katër civilë të vr...
Kadri Veseli kthehet në Kosovë për varrimin e nënës
Kadri Veseli, ish-kryetar i Parlamentit të Kosovës dhe ish-themelues i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ka ardhur në Kosovë, me leje speciale nga Gjykata në Hagë, për varrimin e nënës së tij, e cil...
Haga thërret ushtarakun shqiptar/ Adem Shehu nga Tirana, komandoi brigadën 153 në zonën e Llapit
Hetuesit special të Hagës shtrinë hetimet edhe në Shqipëri duke marrë në pyetje ish-ushtarakë shqiptarë që iu bashkuan UCK-s.  Gazetari i Top Channel Muhamed Veliu ekskluzivisht nga një b...