Etiketa: is_tag

Tre persona helmohen në një lokal në, 14 vjeçari ndjeu helmimin pasi konsumoi ujin.
Prokuroria e Shkodrës dhe Autoriteti Kombëtar i Ushqimit po kryejnë hetimet në lokalin e hotelit ku ndodhi helmimi i 3 personave. Sipas hetimeve dhe informacioneve, bëhet me dije se 14 vjeçari ka ...
Qyteti serb, Pirotit, shpall emergjencën, 50 persona helmohen nga lëndë helumuese.
Qyteti i Pirotit në Serbi ka shpallur gjendjen e emergjencës për shkak të një sasie të madhe amoniaku që është derdhur në zonë pas një aksidentit hekurudhor, ku përmbysja e një vagoni treni ka...
Mbi 600 të helmuar në Krujë! Nis furnizimi me ujë, por jo për ta pirë e gatim! ISHP: Uji ka bakterin Enterokokus!
Pas katër ditësh, Instituti i Shëndetit Publik ka bërë me dije se në ujë është gjetur bakteri " Enterokokus" që ka shkaktuar mbi 600 të helmuar. Ky bakter është gjetur në vetëm një depo uji, kjo s...
Prokuroria e Krujës nis hetimet për helmimin masiv nga uji i pijshëm
Prokuroria e Krujës ka reaguar pas rastit të helmimit të qytetarëve për shkak të ujit të pijshëm. Ajo ka urdhëruar ekspertim mjeko-ligjor të menjëhershëm, për të përcaktuar se cili ka qenë shka...
Helmimi i Krujës duket se vjen nga një stallë bagëtish që ndodhet pranë depos së ujit
Ende nuk dihet zyrtarisht shkaku i intoksikimit të qytetarëve në Krujë pasi përgjigjja e analizave të mostrave të ujit të marra nga Kujdesi Shëndetësor në Krujë dalin të mërkurën, ndërkohë që ...
Helmimi nga uji i pijshëm në Krujë/ Mbi 370 qytetarë në urgjencë, mes tyre 70 fëmijë!
  Nga mëngjesi i së dielës e deri më tani, numri i pacientëve të paraqitur në urgjencën e Krujës, me simptoma helmimi, ka shkuar në mbi 370, mes të cilëve 70 fëmijë. Aktualisht të shtruar ...
Helmimi masiv në Krujë/ Manastirliu në Krujë: ‘Ja pistat ku po hetohet’
Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka shkuar sot në Krujë për të parë nga afër situatën alarmante që ka shkaktuar një helmim i mundshëm nga uji. Ajo u shpreh se në spital ka dhe fëmijë...
Dhjetëra nxënës të helmuar në shkollën e Fierit. Ministre Shahini: ‘Është herë e dytë, tani tolerohet më’.
Ministrja e Arsimit besa Shahini ka mbërritur në Fier për të parë nga afër gjendjen e gjimnazistëve. “ Kjo ka lidhje me një pajisje te përdorur nga nxënësit, edhe herën e parë edhe tani. Herën ...
Pse u helmuan 80 vetë në Bulqizë? Mjekët kërkojnë: ‘Mos pini ujë nga çesmat deri në një lajm të dytë’. hkaku vjen nga ujë!”
Eshtë rritur numri i pacientëve të helimat, nga 78 të shtunën, në 80 vetë që u helmuan brenda ditës nga uji i pijshëm në Bulqizë. Fillimisht askush nuk mund të vinte ‘gishtin’ mbi shkakun e hel...
12 dasmorë helmohen nga ushqimi në Shijak
(FOTO: Mjeke e repartit kunder Infeksionit)/ Dymbëdhjetë dasmorë kanë përfunduar në spital pas një helmimi nga ushqimi i konsumuar në një lokal dasmash në Shijak. Numri i personave me shqetë...