Etiketa: is_tag

Rrëzohet në Hënë anija kozmike e Rusisë, Luna-25
Anija kozmike e Rusisë, Luna-25, është rrëzuar në sipërfaqen e Hënës më 20 gusht, pasi e kishte humbur kontrollin, tha Agjencia ruse e Hapësirës, Roskosmos. Ajo pritej të zbarkonte në polin jug...
Sonte pritet të ndodhë eklipsi i hënës që do të jetë më i madhi në 580 vitet e fundit, duhen 1000 vjet për tjetrin.
Sonte (e premte, 19 nëntor), astronomët dhe adhuruesit e hapësirës do të mund të shijojnë eklipsin më të gjatë të pjesshëm hënor në 580 vjet.Ky është eklipsi i dytë hënor i vitit dhe siç raporton ...
Eksilpsi i Hënës ditën e 50 vjetorit të zbritjes së njeriut në hënë
50 vite që nga dita kur njeriu i parë shkeli në hënë, hëna ka bërë nderimin e saj të veçantë ndaj ngjarjes së ammdhe, me një eklips të pjesshëm hënor. Eklipsi ishte i dukshëm në disa pjesë të E...
Pashka katolike është ‘balerinë’…Si të llogarisim kur do të jetë Pashka.
-Si bëhet për te llogaritur kur bie dita e Pashkëve ? Mjafton të dihet kur do të jetë hëna e parë e plotë pas ekuinoksit të pranverës- Nga: Elisa Sartarelli  E lartë, e mesme ose e ulët Pash...
Superhëna jep spektakël sonte edhe mbi Shqipëri, të gjithë me sytë drejt qiellit
Është mbrëmja e super hënës. Shenjtëruar nga kushtet e motit që sot duhet të garantojnë qiellin te pastruar nga retë. Kështu që sonte të gjithë me sytë lart për tu ngrohur nen spektaklin e sate...
Eclipsi i plotë hënor më 20-21 janar do të jetë i fundit deri në vitin 2022
  Uashington (AFP) - Njerëzit në Amerikën Veriore dhe Jugore, një pjesë e madhe e Evropës dhe Afrikës mund të shohin një eklips total  hënor gjatë natës nga 20 deri në 21 janar, ngjarja e ...
Hëna e re: Kina po të aplikon ndriçimin hënor në hapësirat e jashtme.
Kina po planifikon që të nisë projektin e sa të ‘hënës artificiale” nga viti 2020 duke zëvendësuar llambat e rrugëve dhe koston e ulët të energjisë në zonat urbane, siç raportoi media shtetërore d...
Shkencëtarët konfirmojnë ekzistencën e akullit në polet e Hënës.
Shkencëtarët thanë se kanë konfirmuar ekzistencën e akullit në sipërfaqe të Hënës për herë të parë, një zbulim ky që një ditë mund të ndihmojë mbijetesën e humanëve në Hënë. Shenjat e akullit n...
Donald Trump firmos direktivën për të nisur astronautët në Hënë.
Nuk do të fokusohet për shumë kohë në eksplorimin e sipërfaqes së Hënës dhe do të realizohet në partnership me sektorin privat. Gjithashtu zoti Trump tha programi mundtë hedhë bazat e një misio...
Ky ishte mbrëmë eklipsi i Hënës… FOTO
Mbrëmë rreth orës 20.00 hëna nisi spektaklin e vet që u shfaq edhe në qiellin ku ne shqiptarët mund ta shikonim. Ndodhi eklipsi i fundit i vitit për Europën, ndërsa përtej oqeanit pritet me paduri...