Etiketa: japoni

I mori jetën ish-kryeministrit Abe, çfarë dimë për njeriun që e qëlloi
Policia ka nisur një hetim për vrasjen e ish-kryeministrit japonez Shinzo Abe, por pak dihet për të dyshuarin që u arrestua në skenën e të shtënave fatale të premten. Kush është i dyshuari? Tet...
Humb jetën Shinzo Abe/ Kush ishte kryeministri japonez që u ekzekutua në fushatë elektorale
Vrasja e ish kryeministrit më jetëgjatë të Japonisë, i njohur për politikën e tij ‘Abenomics’, gjatë një fjalimin në fushatë elektorale ka tronditur botën diplomatike.  Ish-kryeministri japonez S...
Ish-kryeministri japonez qëllohet me armë zjarri, në prag vdekjeje.
 Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe, është qëlluar me armë zjarri në qytetin Nara gjatë një takimi elektoral.  Abe u qëllua dy herë, me të shtënën e dytë që e goditi atë në shpinë, du...
Shinzo Abe, kryeministër i Japonisë, jep dorëheqjen për arsye shëndetësore
Kryeministri japonez Shinzo Abe ka njoftuar dorëheqjen e tij për arsye shëndetësore. Ai tha se nuk donte që sëmundja e tij të pengonte vendimmarrjen dhe i kërkoi falje popullit japonez se nuk m...
Koronavirusi: Hiqet gjendja e jashtëzakonshme në pjesën më të madhe të Japonisë
Japonia ka hequr gjendjen e jashtëzakonshme të imponuar për shkak të koronavirusit, në 39 nga 47 prefekturat, pas një rënie të mprehtë të infeksioneve të reja. Urdhri i gjendjes së jashtëzakons...
Njeriu më i vjetër në botë vdes në Japoni në 112 vjeç
AFP 25,Shkurt 2020 Njeriu më i vjetër në botë,i cili inkurajoi të qeshurin, vdes në moshen 112 vjec në Japoni Scroll back up to restore default view. Tokio (AFP) - Një burrë japonez i qua...
Abe i Japonisë do të vizitojë Lindjen e Mesme mes tensioneve
Tokio (AFP) - Kryeministri japonez Shinzo Abe do të vizitojë Arabinë Saudite, Omanin dhe Emiratet e Bashkuara Arabe javën e ardhshme ndërsa tensionet rajonale rriten pas vrasjes nga SH.B.A. te një...
Ish-kryeministri i Japonisë, Nakasone i cili forcoi lidhjet me SHBA vdes në moshën 101 vjeç
AFP 2 Dhjetor 2019 Tokio (AFP) - Ish-kryeministri japonez Yasuhiro Nakasone, një konservator i flaktë që punoi për të krijuar një aleancë më të fortë ushtarake me Shtetet e Bashkuara, vdiq t...
Një zjarr ‘që as mund të tregohet me fjalë’, sipas kryeministrit japonez; 26 persona mbetën të vdekur në një studio
Të paktën 26 vetë kanë vdekur dhe disa të tjerë janë plagosur pas një sulmi të dyshuar me arson në një studio animacioni në Kyoto, Japoni- thanë zyrtarët e emergjencës lokale. Media lokale ka c...
Dita e fundit e Akihitos perandor mes fatkeqësive që kanë bashkuar Japoninë
Pas 30 vitesh, nesër do të lërë fronin. Ka jetuar Fukushimën, një cunami dhe tërmetin e Kobes Nga: Tony Damascelli/ I fundit ishte Kokaku. Ai e la fronin e Perandorisë në 1817, për Japoninë ...
Faqja 1 prej 3123