Etiketa: is_tag

Harvardi zbulon terapinë e re kundër kancerit
Nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës vjen një zbulim i rëndësishëm: bëhet fjalë për një procedurë të re në luftën kundër kancerit. Është një terapi që vepron në dy mënyra njëkohësisht: vepron m...
Tumori: Shkencëtarët mohojnë lidhjen me mishin e kuq, por ja sa mund të hahet
Një pjesë e madhe e të dhënave kanë rivlerësuar tezën se konsumi i tepërt i mishit të kuq është i lidhur me zhvillimin e tumoreve, veçanërisht të sistemit tretës. "Të dhënat e vitit 2015 mbi bazën...
Tërhiqen këto barna kundër tensionit të lartë: “Papastërti kancerogjene”
Alarm në Shtetet e Bashkuara, ku Torrent Pharmaceuticals Limited ka njoftuar se kishte tërhequr nga tregu 36 ngarkesa të Losartan potassium dhe 68 të Losartan Potassium / Hydrochlorothiazed,ilace ...
Çmimi Nobel për Mjekësinë shkon për terapinë e kancerit
Dy shkencëtarë që zbuluan se si të luftohet kanceri duke përdorur sistemin imun të trupit, fituan Çmimin Nobel në Mjekësi për vitin 2018 për fiziologji në mjekësi. Vepra e realizuar nga Profeso...
‘Pen’, një pajisje dore, mund të identifikojë kancerin në 10 sekonda.
Një pajisje dore mund të identifikojë indet kanceroze në 10 sekonda- sipas shkencëtarëve në Univeristetin e Texas në Shtetet e Bashkuara. Ata thonë se pas kësaj mund të bëhen ndërhyrjen kirurgj...