Etiketa: ke

Presidenti i KE në Tiranë, Michel: Ideja për një status ‘vend i asociuar i BE’ për shtetet e Ballkanit drejt materializimit! Rama: Do i jepte fund paranojave se Brukseli po na lë larg
Vendet e Ballkanit Perëndimor, në rrugëtimin drejt Bashkimit Evropian, mund të marrin statusin ‘vend i asociuar i BE’, një status i ndërmjetëm deri në anëtarësimin e plotë që do t’i jepte rol më t...
Presidenti i KE, Michel: Shqipëria, partner shumë i besueshëm. Negociatat me Shqipërinë të hapen një orë e më parë.
Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, e ka vlerësuar Shqipërinë maksimalisht për partneritetin me Bashkimin Evropian dhe ka theksuar se negociatat me Tiranën, duhet të hapen një orë e m...
Rusia largohet nga Këshilli i Europës, Lavrov: ‘Nuk do të durojmë më Perëndimin!’.
Ministria e Jashtme e Rusisë ka njoftuar se nuk do të marrë më pjesë në Këshillin e Europës, organizatën kryesore të të drejtave të njeriut, e themeluar gjatë Luftës së Dytë Botërore, shkruan The ...
Britania thotë se ‘po bisedohet’ për ta hequr Rusinë nga Këshilli i Europës.
Ministri i Forcave të Armatosura të Mbretërisë së Bashkuar thotë se 'bisedimet po vazhdojnë' për të hequr Rusinë nga Këshilli i Evropës Ministri James Heappey u tha kolegëve gjatë një sesioni n...
Sorecca: Procesi i Vetingut të zgjatet, janë të interesuara edhe vende të tjerë.
Ambasadori i BE-së në Tiranë, Luigi Soreca deklaroi sot “procesi i Vetingut në Shqipëri po jep rezultate dhe ky proces duhet të zgjatet”. Në konferencën e përbashkët për shtyp sot në Tiranë me ...
Progres-raporti i KE për Shqipërinë: Të hapen negociatat, përparime me drejtësinë dhe reformat!
Komisioneri i Bashkimit Evropian për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi tha se Shqipëria i ka përmbushur kushtet për të hyrë në BE. Komisioneri ka theksuar se Shqipëria ka arritur rezultate...
Progres raporti i KE-së pritet të dalë sot/ Ja çfarë parashikohet për Shqipërinë
Këshilli Evropian në progres raportin për negociatat  në vendin tonë shprehet se Shqipëria ka bërë progres duke përmbushur kushtet e vendosura. KE thekson se Shqipëria ka dhënë rezultate të pre...
Soreca i KE thotë se ‘Shqipëria nuk është vetëm në këtë luftë’. Nënkuptohen SHBA dhe BE.
Ambasadori i BE-së në Shqipëri, Luigi Soreca ka folur në konferencën “Sfidat dhe mundësitë në luftën kundër korrupsionit”, ku marrin pjesë një sërë zyrtarësh. Ndër të tjera në fjalën e tij, S...
KE: “Shqipëria vend i sigurt. Publikohet lista e shteteve ku duhet të hiqen kufizimet e udhëtimit.
KE e ka konsideruar Shqipërinë një vend të sigurt nga pandemia e COVID, duke e futur në listën e shteteve që vendet e BE-së duhet të heqin kufizimin e udhëtimit. Pas një rishikimi për heqjen ...
Roth në takim me Bashën thotë se “i besojmë raportit të ODIHR”. Në 22 qershor shpresojmë që KE të çelë negociatat’.
Ministri i Jashtëm gjerman, Michael Roth, është shprehur se për zgjedhjet i beson raportit të dalë nga OSBE/ OHDIR, duke e cilësuar këtë të fundit si një institucion të paanshëm. Ai tha se roli...
Faqja 1 prej 612345...E fundit »