Etiketa: is_tag

Shqipëria në KS, mbyllet mandati/ Hasani: Realizuam detyrat me sukses, treguam se edhe vendet e vogla mund të kontribuojnë
Ministri i Jashtëm, Igli Hasani mori pjesë në takimin përmbyllës “Shqipëria në Këshillin e Sigurimit, kontribut për paqen dhe sigurinë globale gjatë kohërave më sfiduese”. Hasani theksoi se Shqipë...
Seancë e jashtëzakonshme për Kosovën në KS të OKB, të pranishëm Vuçiç dhe Kurti
Serbia i ka dërguar të hënën misionit të Guajanës, që kryeson Këshillin e Sigurimit të OKB-së, kërkesë për mbajtjen e një sesioni të jashtëzakonshëm me fokus situatën në Kosovë.  Në kërkesën e Ser...
Shqipëria abstenon rezolutën e Rusisë në KS të OKB: “Nuk dënon sulmin terrorist të Hamasit”,
Në mbledhjen e djeshme të Këshillit të Sigurimit, Shqipëria abstenoi sa i përket projekt-rezolutës së paraqitur nga Rusia. Kjo për arsye se, teksti nuk arriti të trajtonte siç duh...
Shqipëria kryeson Këshillin e Sigurimit të OKB, Krisafi: Ka ndryshuar roli dhe pozicioni ynë në organizatat ndërkombëtare
Shqipëria kryeson Këshillin e Sigurimit të OKB për herë e dytë, e sot pritet që kryeministri Edi Rama të drejtojë një mbledhje të rëndësishme. Për të folur për këtë, në studion e Tirana Live, k...
“Sot Shqipëria do të ulet në krye të tryezës të Këshillit të Sigurimit”, Rama: Drejtojmë një nga seancat më të rëndësishme të dekadës
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama e ka nisur ditën sot me një foto në rrjetet sociale, ku shihet në oborrin e OKB-së. Rama shkruan se sot Shqipëria do të ulet në krye të tryezës së Këshillit ...
Kryediplomatja e KAnadasë në Tiranë, uron ‘Fat të mbarë në drejtimin e KS! Do të forcojmë raportet me Shqipërinë’.
Ministrja e Punëve të Jashtme të Kanadasë Melanie Joly ndodhet në Tiranë në kuadër të një vizite zyrtare. Ditën e Sotme ajo ka takuar Ministren për Evropën dhe Punët e Jashtme të vendit Olta Xhaçk...
Rusia organizon takim për të drejtat e fëmijëve në Këshillin e Sigurimit, SHBA, Britania dhe Shqipëria largohen nga seanca
Moska përdori presidencën e saj të radhës të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për të organizuar një takim jozyrtar mbi fëmijët ukrainas të deportuar me forcë në Rusi, duke u mbrojtur kundër një ak...
Rusia merr presidencën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së në mes të zemërimit të Ukrainës.
Nga George Wright/ BBC Secili nga 15 anëtarët e Këshillit merr presidencën për një muaj, sipas një modeli të radhës. Herën e fundit që Rusia kishte presidencën, shkurt 2022, ajo filloi një p...
‘Referendumi i rremë i Rusisë nuk pranohet!’. SHBA dhe Shqipëria dalin me rezolutë të përbashkët në KS të OKB.
Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëria do të prezantojnë një rezolutë të përbashkët në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.  Kjo e fundit, do të dënojë referendumet e mbajtura nga Rusia në r...
Shqipëria dhe tre anëtare të KS-së votojnë kundër propozimit të Rusisë dhe Kinës për talebanët
Propozimi i Rusisë dhe Kinës për të zgjatur 90 ditë përjashtimet nga ndalimi i udhëtimit për 13 zyrtarë talebanë u refuzua nga Britania, Franca, Shqipëria dhe Irlanda në një mbledhje...