Etiketa: is_tag

Nobeli për Letërsinë shkon në Tanzani për romancierin Abdulrazak Gurnah
Çmimin Nobel për Letërsi 2021 shkon për romancierin nga Tanzania, Abdulrazak Gurnah. Akademia e Shkencave dhe Arteve suedeze, i ka dorëzuar çmimin shkrimtarit me motivacionin, “për depërtimin e...
Ndahet nga jeta në moshën 85-vjeçare shkrimtari i njohur Faslli Haliti! Në 1998-ën ka qenë deputet në Kuvend
Faslli Haliti, poeti, shqipëruesi, një nga zërat e rëndësishëm të historisë sonë letrare u nda nga jeta  sot në moshën 85-vjeçare. Vdekja e tij është një humbje për poezinë shqipe, ai është aut...
Ndahen Çmimet Kombëtare të Letërsisë/ Tom Kuka fiton çmimin e romanit më të mirë me “Gurët e Vetmisë”
Ditën e sotme u zhvillua ceremonia e ndarjes së Çmimeve Kombëtare të Letërsisë për vitin 2018 në ambientet e Hotel “Plaza”, salla “Queen Geraldine A”. E pranishme në këtë event të rëndësishmë t...
Mësohet cilët janë fituesit e Nobelit për Letërsi për 2018 e 2019
  Ismail Kadare nuk ka arritur të fitojë çmimin Nobel për Letërsi, edhe pse ishte në mesin e favoritëve. Akademia suedeze çmimin Nobel për vitin 2018 i dhuroi autores polake Olga Tokarczuk....
Akademia Mbretërore e pas- skandalit do të japë dy çmime Nobel për Letërsinë
Stokolm (AFP) - Akademia Suedeze do të kurorëzojë dy laureatë për Nobel ne letërsi këtë vit, duke fituar kohën e humbur pasi ajo e kaloi çmimin e vitit të kaluar pas një skandali për ngacmim seksu...
Nobelisti Kauzo Ishiguro: “Mendoj se Çmimi më është dhënë gabim”. VIDEO
Kauzo Ishiguro që fitor sot Çmimin Nobel në Letërsi, ka deklaruar për BBC se kjo ishte krejt e papritur. “Mendova se në këtë kohë të lajmeve false, ndoshta ky ishte një gabim”, ka thënë duke fo...
Kauzo Ishiguro shpallet Nobel në Letërsi. VIDEO
Akademia Mbretërore e Suedisë ka shpallur ‘Nobel ‘ në Letërsi, shkrimtarin Kauzo Ishiguro. Ishiguro ëhstë romancier, skenarist dhe tregimtar Britanik. Ai ka lindur në Nagasaki, Japoni. Famil...
Deri ku do të shkojë “Pottermania”?
Pas librave, filmave, parkut të lojrave dhe pjesës teatrore, fenomeni Harry Potter po pushton edhe internetin me publikimin e tre përmbledhjeve me romanet numerike, sot m[ 6 shtator 2016. Duke u k...