Etiketa: is_tag

NATO: Maqedonia e Veriut përfaqësohet në Aleancë me emrin Kushtetues
“Maqedonia e Veriut iu bashkua NATO-s me emrin e saj Kushtetues dhe përfaqësohet në Aleancë me atë emër”, kështu ka thënë një zyrtar i NATO-s, duke iu përgjigjur deklaratës së presidentes së re të...
Von der Leyen: Maqedonia e Veriut duhet të respektojë Marrëveshjen e Prespës
Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka reaguar ndaj deklaratës së presidentes së re të Maqedonisë së Veriut, Gordana Siljanovska-Davkova, pasi nuk e përmendi emrin e plotë të ...
Presidente e re RMV, Siljanovska: Ballkani së pari, pastaj edhe Brukseli nuk është jashtë!
Gordana Silanovska-Davkova, e cila mbështetet nga partia e djathtë opozitare, VMRO-DPMNE, e fitoi balotazhin presidencial në Maqedoninë e Veriut më 8 maj, kundër kandidatit të Lidhjes Social-Demok...
Zgjedhjet në MV, ministri Hasani përshëndet ‘rezultatin historik të shqiptarëve’.
Ministri i Jashtëm, Igli Hasani ka përshëndetur rezultatin e shqiptarëve në zgjedhjet e mbajtura të mërkurën në Maqedoninë e Veriut, ku koalicioni shqiptar “Fronti Evropian” siguroi 19 mandate. ...
Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut/ BDI dhe koalicioni ‘Për Europën’, në vend të dytë.
Pas përfundimit të zgjedhjeve parlamentare dhe raundit të dytë për ato presidenciale, partia VMRO-DPMNE do të hyjë në kuvendin maqedonas me 58 mandate. Sipas 95,27% të votave të numëruara deri ...
Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut/ VMRO-DPMNE merr 58 mandate, BDI dhe koalicioni në vend të dytë.
Pas përfundimit të zgjedhjeve parlamentare dhe raundit të dytë për ato presidenciale, partia VMRO-DPMNE do të hyjë në kuvendin maqedonas me 58 mandate. Sipas 95,27% të votave të numëruara deri ...
Pas Kosovës, ministri Hasani viziton sot Maqedoninë e Veriut, zbardhet axhenda
Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme Igli Hasani, pas Kosovës, do të vizitojë ditën e sotme Maqedoninë e Veriut. Kjo vizitë e ministrit Hasani vjen në kuadër të turit tre ditor rajonal. Ai do ...
Shqipëria e Maqedonia e Veriut kontroll të përbashkët doganor, Rama: Nuk duhet të presim BE për heqjen e barrierave mes nesh
  Kryeministri  Edi Rama këtë të hënë ka qenë i pranishëm në pikën e kalimit kufitar Qafë Thanë ku ka theksuar rëndësinë që do të ketë unifikimi i doganës mes dy vendeve, Shqipërisë dhe Maqedo...
“Jemi shembull”, programi i ri kufitar, Kovaçevski: Qarkullim i shpejtë i njerëzve dhe mallrave, për 5 vite do të kemi “Korridorin 8”
Nga sot hynë në fuqi programi i ri kufitar “ Një ndalesë – Një kontroll”, i cili “zhbën” kufirin mes Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë. Kryeministrat Rama dhe Kovaçevski janë sot në pikën kuf...
Program i ri kufitar me Maqedoninë e Veriut: Një ndalesë- një kontroll! Rama dhe Kovaçevski në Qafë Thanë
  Kryeministri Edi Rama së bashku me homologun e tij të Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovacevski janë ditën e sotme në pikën kufitare të Qafë Thanës, ku nga sot “zhbëhet” kufiri mes dy sht...