Etiketa: is_tag

Shqipëria e Maqedonia e Veriut kontroll të përbashkët doganor, Rama: Nuk duhet të presim BE për heqjen e barrierave mes nesh
  Kryeministri  Edi Rama këtë të hënë ka qenë i pranishëm në pikën e kalimit kufitar Qafë Thanë ku ka theksuar rëndësinë që do të ketë unifikimi i doganës mes dy vendeve, Shqipërisë dhe Maqedo...
“Jemi shembull”, programi i ri kufitar, Kovaçevski: Qarkullim i shpejtë i njerëzve dhe mallrave, për 5 vite do të kemi “Korridorin 8”
Nga sot hynë në fuqi programi i ri kufitar “ Një ndalesë – Një kontroll”, i cili “zhbën” kufirin mes Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë. Kryeministrat Rama dhe Kovaçevski janë sot në pikën kuf...
Program i ri kufitar me Maqedoninë e Veriut: Një ndalesë- një kontroll! Rama dhe Kovaçevski në Qafë Thanë
  Kryeministri Edi Rama së bashku me homologun e tij të Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovacevski janë ditën e sotme në pikën kufitare të Qafë Thanës, ku nga sot “zhbëhet” kufiri mes dy sht...
Që sot kufiri Shqipëri- Maqedoni, në Qafë Thanë nuk do të ketë kontroll të dyfishtë
Nga sot në pikën kufitare në Qafe Thanë mes Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë do ketë vetëm një sportel. Ai do të jetë i përbashkët dhe në këtë mënyrë do u kursehet kohë qytetarëve, pasi do krye...
Bie sistemi në pikën e kalimit kufitar me Maqedoninë e Veriut, shkaktohen radhë të gjata në kufi me ne.
Radhë të gjata makinash raportohen në pikën kufitare të Qafë Thanës që prej orës 6:00 të mëngjesit. Mësohet se shkak është bërë mosfunksionimi i sistemit në Doganën e Maqedonisë, i cili ka shkaktu...
Dita pas Kuvendit/ Nënshkruhet protokolli mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë
  Ministri i Punëve të Jashtme në Maqedoninë e Veriut, Bujar Osmani së bashku me homologen e tij bullgare, Teodora Gençovska, nënshkruan në Sofje protokollin dypalësh pas mbled...
Nëse RMV-ja nuk e pranon propozimin francez, Shqipëria të vazhdojë e vetme: Rutte
“Nëse Maqedonia e Veriut nuk e pranon propozimin francez, Shqipëria do të vazhdojë e vetme rrugën e integrimit evropian. Mendoj se është e drejtë, por shpresoj që kjo të mos jetë e nevojshme”.  K...
Macron njofton se arrihet marrëveshja Sofje-Shkup, Tiranës dhe Shkupit i hapen dyert për negociatat me BE.
Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria arritën sot një marrëveshje për të zgjidhur ngërçin mes tyre, bazuar në një propozim të Francës. Marrëveshja i hap rrugën nisjes zyrtare të bisedimeve për anëtarës...
“Tym i bardhë” nga Brukseli, Von der Leyen: Gati të nisim negociatat me RMV dhe Shqipërinë
Komisioni Europian njofton se është gjithçka gati për nisjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Presidentja e  BE, Ursula von der Leyen, njoftoi se pati një b...
Zef Mazi: Shqipëria nuk ka pse pret zgjidhjen e konfliktit Sofje-Shkup për të hyrë në Evropë/ Intervistë
Zoti Mazi, edhe një herë më tepër negociatat e Shqipërisë me Bashkimin Evropian u shtynë për Samitin e rradhës. Cilat janë konkluzionet që nxirrni nga takimi i fundit në Bruksel? Përgjigje: ...