Etiketa: is_tag

Rusia arreston zëvendësshefin e Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë.
Rusia ka arrestuar zëvendësshefin e shtabit të përgjithshëm të ushtrisë, gjeneralin Vadim Samarin, nën dyshimin për ryshfet, sipas mediave ruse. Ky është i fundit në një seri arrestimesh të zyr...
Marshimi i shpejtë i Wagner, Moska përgatitet për luftë.
Moska po përgatitet për luftë, kamionë me rërë kanë bllokuar hyrjen e qytetit dhe barrikada janë ngritur për të parandaluar hyrjen e mercenarëve të Ëagner në qytet. Shefi i Wagner-it, Yevgney P...
Prigozhin nis avancimin, Putin i drejtohet kombit: Nuk do të lejojmë një përçarje si në 1917
Rebelimi i grupit mercenar Wagner ka dridhur Moskën zyrtare. Pasi fillimisht në kryeqytetin rus u rritën masat e sigurisë, së fundmi ka qenë edhe Presidenti Vladimir Putin që ka dalë në një fjalim...
Situata në Rusi, reagon për herë të parë sekretari amerikan i shtetit, Blinken
Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken reagoi pas situatë që po zhvillohet në rusi që nga mbrëmja e së premtes pas rebelimit të grupit Wagner ndaj ushtrisë ruse. Përmes një postimi në Twi...
Moska e thotë hapur: Mitrovica e Veriut është si Krimeja!
Një flamur i shpalosur në veri të Kosovës është bërë ‘headline’ nga ambasada e Rusisë në Shkup, si për të treguar qartë se kush është prapa trazirave që kanë shpërthyer ditët e fundit. Sllogani...
Diplomati rus “non grata”/ Reagon Rusia: Provokim, synon prishjen e marrëdhënieve ruso-shqiptare
Tirana zyrtare ka njoftuar se eshte shpallur 'non grata' diplomati i Federates Ruse ne Tirane, Aleksei Krivosheev, me motivin se ka shkelur protokollin shetteror te koronavirusit. Menjehere...
Vaksina, Moska djeg Londrën: “Që nga nesër do të prenotohet doza”
Kryetari i Bashkisë se Moskës njofton se nga e premtja 4 dhjetor do të jetë e disponueshme vaksina anti Covid. Putin: "Dy mijë doza gati " Martina Piumatti  24 orë pas miratimit të vaksinës ...
Përhapja e koronavirusit në Moskë është shumë më keq se sa duket.
Andrew Osborn dhe Tom Balmforth Reuters Mars 24, 2020, MOSKOW (Reuters) - Kryetari i Bashkise së Moskës i tha Presidentit Vladimir Putin të martën se numri i rasteve të koronavirusit në kry...
Moska kërkon një terrorist rus të burgosur në Durrës.
Rusia kërkon ekstradimin e Rasul Miklaev, i dyshuar për vepra terroriste, ai dyshohet se ka luftuar në Siri si pjesë e shtetit islamik ISIS. Kërkesa mbërriti në gjykatën e Durrësit me 19 gusht dhe...
Moska kundër kryeministrit Rama mbi deklaratën e tij: “Kosova është Shqipëri!”
“Rusia e konsideron të papranueshme deklaratën e bërë nga kryeministri shqiptar Edi Rama rreth asaj se Kosova është pjesë e Shqipërisë”. Deklarata vjen nga zëdhënësja e ministrisë së jashtme ruse,...