Etiketa: is_tag

Shqipëria gati për në BE!: Rama me skuadrën kombëtare të negociatave
“Ishte e pamundur që të mblidheshin të gjithë në një sallë sepse do duhej një sallë më e madhe, por me një kompromis jeni ju këtu. Falenderoj ata që kontribuan shumë, por nuk janë sot këtu dhe mer...
Yuri Kim përshëndet hapjen e negociatave: SHBA do punojë fort për avancimin e reformës në drejtësi
Ambasadorja amerikane në vendin tonë Yuri Kim ka përshëndetur hapjen e negociatave për Shqipërinë. Përmes një postimi në Twitter ajo shprehet se ky është një moment historik. Por ashtu si Presi...
Nesër nisin negociatat e Shqipërisë për anëtarësim, zbardhet agjenda.
E marta shënon edhe ditën historike të nisjes së negociatave të Shqipërisë për anëtarësim në Bashkimin Europian. Sipas agjendës së publikuar, Kryeministri Edi Rama do të takohet...
“I duruari, i fituari”/ Rama komenton “PO-në” nga BE për Shqipërinë, tani duhet…
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama gjatë një interviste per mediat gjermane ka përshkruar si të “pashtershëm” durimin e shqiptarë për të aderuar në Bashkimin Europian, si pjesë integrale e kontin...
Negociatat me BE/ Javën që vjen- Konferenca e Parë Ndërqeveritare në Bruksel.
Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, e ka cilësuar mbajtjen e Konferencës së Parë Ndërqeveritare me Shqipërinë javën e ardhshme “një lajm të mirë”.  “Mbajtja e Konferen...
Negociatat/ Parlamenti Evropian, rezolutë për Shqipërinë: ‘Të ndreqim gabimin e bërë!’
  Mbrëmjen e djeshme, një mocion për miratimin e një rezolute ka vazhduar deri në orët e vona, ku ndër të tjera është deklaruar se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut duhet të vazhdojnë refor...
PE pas mosçeljes të negociatave: ‘Refuzimi mund të sjellë destabilitet në rajon!’.
Pas Jo-së që Franca dha për mos-hapjen e negociatave ndaj Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut parlamenti evropian ka kërkuar miratimin e një rezolutë për zhbllokimin e negociatave nga kjo e fundit...
Rama: Dy lëvizjet pas mosçeljes së negociatave: Takimi me Macron dhe Reforma Zgjedhore
Kryeministri Edi Rama nuk e sheh si përgjegjësi të qeverive të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut vendimin negativ të Këshillit Europian për çeljen e negociatave. E sa kohë ka këtë këndvështrim a...
CDU-CSU: Rruga drejt BE-së mbetet e hapur
“Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të vijojnë me reformat” Pavarësisht vendimit negativ që Këshilli Europian mori për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, Gjermania, një ndër vendet lobuese pro ç...
Situatë e re pas dështimit të negociatave dhe Reforma Zgjedhore, Basha niset drejt SHBA
-Kreu i opozitës Lulzim Basha është nisur drejt SHBA-së. Ashtu siç paralajmëroi kohë më parë, lideri i PD-së do të qëndrojë prej 3 ditësh në Uashington për t’u takuar me zyrtarë të lartë të pol...