Etiketa: is_tag

Turbullira në Tokën e Shenjtë. Netanyahu: Izraeli mund të rishikojë lidhjet me OKB.
(FOTO: Kryeministri i Izraelit, Benjamin Natanyahu)/ Izraeli do të rivlerësojë lidhjet e tij me Kombet e Bashkuara pas miratimit nga Këshilli i Sigurimit i Rezolutës që kërkon t’i jepet fund nd...
Miratohet rezoluta e OKB-së që kërkon ndalimin e kolonizimit izraelit
SHBA abstenon, 14 shtetet e tjera anëtare të Këshillit të Sigurimit votojnë pro. U miratua mbrëmjen e sotme, e premte 23 dhjetor, rezoluta që kërkon ndalimin e kolonizimit izraelit, nga Këshill...
Njerëzorja sipas Putinit
  Nga Tahar Ben Jelloun/ Le Point/ Putini nuk fjeti mbrëmë. Ai është shumë i shqetësuar, ai madje ka frikë. Nuk është shfaqur në publik kaq i tmerruar është nga votimi i fundit në unani...
OKB-ja dhe konflikti sirian
Nga Syrine Attia/ Mes vetove dhe rezolutave të votuara – një retrospektivë mbi vendimet e Këshillit të sigurimit të OKB-së gjatë konfliktit sirian. Këshilli i sigurimit të OKB-së adoptoi, të...
Vajzat e vendeve të varfëra – garanci për rritjen e botës së nesërme
Nga Katia Fache/ Në një raport të publikuar këtë të premte mbi gjendjen e popullsisë botërore në 2016, Fondi i Kombeve të Bashkuara për Popullsinë (FKBP) vlerëson se duhen llogaritur vajzat e v...
Gara në OKB: SHBA mund të vendosë veton ndaj Vuk Jeremic
    Shtetet e Bashkuara të Amerikës mund të vendosin veton për kandidaturën e Vuk Jeremic në garën për sekretar të përgjithshëm të Asamblesw sw Kombeve të Bashkuara. Sipas “The Gua...
OKB i frikësohet fazës së tretë të krizës globale financiare
      (London Telegraph) Faza e tretë e depresionit të egër akoma nuk ka ardhur. Në qoftëse bashkimi i ekonomistëve në Kombet e Bashkuara kanë të drejtë, episodi i tretë...
Konflikti në Siri:OKB, gati të shpërndajë sërish ndihmat humanitare
Organizata e Kombeve të Bashkuara ka vendosur të vazhdojë operacionin për shpërndarjen e ndihmave humanitare në Siri. Sulmi i së hënës mbi kamionët e OKB, i mori jetën 20 civilëve dhe çoi në pezul...
Angelina Jolie denoncon fatin e refugjatëve sirianë në një fjalim therës
  E dërguar e posaçme e Komisariatit të Lartë të OKB-së për refugjatët (HCR) në Jordani, Angelina Jolie, ka denoncuar sërish të premten e kaluar inaktivitetin e bashkësisë ndërkombëtare pë...