Etiketa: is_tag

Rusia merr presidencën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së në mes të zemërimit të Ukrainës.
Nga George Wright/ BBC Secili nga 15 anëtarët e Këshillit merr presidencën për një muaj, sipas një modeli të radhës. Herën e fundit që Rusia kishte presidencën, shkurt 2022, ajo filloi një p...
Kombet e Bashkuara votojnë kundër Rusisë, vetëm 4 vende me Moskën: Bjellorusia, Koreja e Veriut, Siria dhe Nikaragua
 Bota i thotë jo luftës në Ukrainë. Në një nga votimet e OKB-së me leximin më të qartë në vitet e fundit, 143 vende kanë votuar rezolutën që dënon sulmin rus ndaj Ukrainës, të filluar në shk...
‘Referendumi i rremë i Rusisë nuk pranohet!’. SHBA dhe Shqipëria dalin me rezolutë të përbashkët në KS të OKB.
Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëria do të prezantojnë një rezolutë të përbashkët në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.  Kjo e fundit, do të dënojë referendumet e mbajtura nga Rusia në r...
Rama sot në New York, kryeson delegacionin shqiptar për në sesionin e 77 të Asamblesë së Përgjithshme të OKB
Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Jashtme Olta Xhaçka ndodhen në New York në SHBA. Rama do të kryesojë delegacionin shqiptar për në sesionin e 77 të Asamblesë së Përgjithshme të OKB. Gjatë që...
Shqipëria dhe tre anëtare të KS-së votojnë kundër propozimit të Rusisë dhe Kinës për talebanët
Propozimi i Rusisë dhe Kinës për të zgjatur 90 ditë përjashtimet nga ndalimi i udhëtimit për 13 zyrtarë talebanë u refuzua nga Britania, Franca, Shqipëria dhe Irlanda në një mbledhje...
Shqipëria në KS aktivizon aleancën në ndëshkim të aktit të vrasjes së 18 qytetarëve nga Rusia në Kremenchuk
Një deklaratë zyrtare për shtyp është lëshuar nga Këshilli i Sigurimit, nën drejtim aktual të Shqipërisë, ku dënohet sulmi rus i ndërmarrë në një qendër tregtare në Kremenchuk, ku 18 persona mbetë...
Xhaçka në KS të OKB: “Shqipëria pret një qasje realiste, objektive, të afatizuar dhe të besueshme të BE-së ndaj Ballkanit Perëndimor”.
Kryediplomatja shqiptare, Olta Xhaçka, gjatë fjalës së saj në një konferencë përpara debatit të hapur në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ka përgëzuar disa nga shtetet anëtare të Bash...
Rama drejton debatin në OKB: Çdo kriminel lufte të japë llogari, meritojnë fundin e Millosheviçit!
Me marrjen e presidencës së Këshillit të Sigurimit të OKB, kryeministri Edi Rama po drejton debatin e nivelit të lartë mbi llogaridhënien. Në fjalën e tij, pak para nisjes së debatit, kryeminis...
Rama flet si kryesues i KS: Plagët e luftrave në Kosovë janë të hapura!
 Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, deklaroi të mërkurën e 1 qershorit se plagët e luftërave në Kosovë janë ende të hapura. Lajmi u bë i ditur nga zyra për shtyp e kryeministrit, duke...
Shqipëria merr kryesimin e Këshillit të Sigurimit të OKB në New York
Shqipëria të mërkurën e 1 qershorit, merr presidencën e Këshillit të Sigurimit. Në pallatin e qelqtë të OKB-s, në ceremoninë e marrjes të kësaj presidence 30 ditore , do të mbajë një fjalë krye...