Etiketa: is_tag

Basha paraqet në OKB rezolutën për Ukrainën: Rusia të mbajë përgjegjësi financiare për dëmet e shkaktuara
Kreu i PD, Lulzim Basha, ka prezantuar në OKB rezolutën për konfiskimin e aseteve ruse dhe vendosjen e tyre në funksion të rindërtimit të Ukrainës. ”Në OKB prezantova në detaje rezolutën që pri...
Seancë e jashtëzakonshme për Kosovën në KS të OKB, të pranishëm Vuçiç dhe Kurti
Serbia i ka dërguar të hënën misionit të Guajanës, që kryeson Këshillin e Sigurimit të OKB-së, kërkesë për mbajtjen e një sesioni të jashtëzakonshëm me fokus situatën në Kosovë.  Në kërkesën e Ser...
Grupi terrorist rrëmben ekuipazhin e helikopterit të OKB-së. U detyruan të bënin ulje emergjente
Një helikopter i Kombeve të Bashkuara me punonjës të ndihmave humanitare është rrëmbyer nga grupi terrorist al-Shabab, pasi u detyrua të bënte ulje emergjente në territorin që ndodhet nën kontroll...
Shqipëria abstenon rezolutën e Rusisë në KS të OKB: “Nuk dënon sulmin terrorist të Hamasit”,
Në mbledhjen e djeshme të Këshillit të Sigurimit, Shqipëria abstenoi sa i përket projekt-rezolutës së paraqitur nga Rusia. Kjo për arsye se, teksti nuk arriti të trajtonte siç duh...
Shqipëria ulet në Këshillin e të Drejtave të Njeriut në OKB, Rama: 113 vende votuan ‘Pro’.
Kryeministri Edi Rama deklaroi se Shqipëria ka marrë një tjetër rol ndërkombëtar. Shqipëria është votuar nga 123 vende antëtare të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, për t’u ulur Këshillin e të ...
Lufta verbale në OKB me Rusinë/ Frrok Çupi: Çfarë dëshmoi Rama në fjalimin e tij
Shqipëria për herë të parë drejtoi një takim të nivelit të lartë të Këshillit të Sigurimit të OKB, që pati në fokus agresionin rus në Ukrainë. Në nisje të seancës ambasadori rus replikoi me drejtu...
Rama flet nga salla e Këshillit të Sigurimit: Moment krenarie për gjithë shqiptarët
“Një moment krenarie për gjithë shqiptarët”, kështu e përkufizon kryeministri Edi Rama, kryesimin e Këshillit të Sigurimit nga Shqipëria. Në një intervistë për gazetarin Sokol Balla për emision...
Rama ndan fotot nga mbledhja në Këshillin e Sigurimit në OKB: “Dita më krenare e Shqipërisë në marrëdhëniet ndërkombëtare”
Kryeministri Edi Rama këtë të mërkurë nga New Yorku e ka nisur ditën me një fotoalbum me momente nga mbledhja e zhvilluar një ditë më parë në Këshillin e Sigurimit në OKB, të cilën e drejtoi Shqip...
Seanca në OKB nën drejtimin e Ramës. Flet edhe Blinken: Rusia po kryen krime kundër njerëzimit në Ukrainë
Sekretari amerikan i shtetit, Anthony Blinken ka dhënë sot një mesazh inspirues për popullin ukrainas nga salla e këshillit të Sigurimit. Blinken u shpreh se OKB nuk do lejojë kurrë që një fatin e...
Zelensky vlerëson Ramën për drejtimin e Këshillit të Sigurimit: I treguat botës se si ta trajtojë Rusinë
Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky e ka vlerësuar kryeministrin shqiptar Edi Rama, për drejtimin e mbledhjes së Këshillit të Sigurimit në OKB. Zeelensky thotë se Rama i tregoi botës se s...