Etiketa: is_tag

Mark Rutte në krye të NATO-s. Kreyministri holandez mbështetet nga Britania e Madhe
Mbretëria e Bashkuar po mbështet kryeministrin holandez Mark Rutte për të qenë kreu i ardhshëm i NATO-s. Jens Stoltenberg, i cili ka qenë sekretar i përgjithshëm i aleancës që nga viti 2014, pr...
Kryeministri holandez, Mark Rutte, jep dorëheqjen pas rënies së qeverisë së koalicionit
Kryeministri holandez Mark Rutte ka dhënë dorëheqjen pas rënies dramatike të qeverisë së koalicionit të tij. Ndërkaq kujtojmë se udhëheqësit e koalicionit të katër partive për dy ditë me radhë ...
Bie qeveria në Holandë, shkak emigracioni
Qeveria holandeze është rrëzuar për shkak të mosmarrëveshjeve midis partive të koalicionit mbi politikat e azilit, sipas raporteve të mediave. Partitë që formojnë qeverinë nuk arritën të gjen...
Rutte dhe Bettel në Kosovë, kërkojnë zbutjen e tensioneve në veriun e vendit
Kryeministri i Holandës, Mark Rutte, dhe ai i Lukesemburgut, Xavier Bettel, po zhvillojnë një vizitë zyrtare në Kosovë, ku po takohen me zyrtarët e lartë të shtetit. dy liderët, të cilët një d...
Nëse RMV-ja nuk e pranon propozimin francez, Shqipëria të vazhdojë e vetme: Rutte
“Nëse Maqedonia e Veriut nuk e pranon propozimin francez, Shqipëria do të vazhdojë e vetme rrugën e integrimit evropian. Mendoj se është e drejtë, por shpresoj që kjo të mos jetë e nevojshme”.  K...
Rutte lavde Ramës për Balkanin e Hapur: Është drejtuesi më me përvojë që ka marrëdhënie të mira me të gjithë
  Kryeministri i Holandës, Mark Rutte i ka thurur lavde kryeministrit Edi Rama, në këtë konferencë për shtyp që përkon edhe me ditëlindjen e kreut të qeverisë shqiptare. Ballkani i Hapur' d...
Holanda mbështet Shqipërinë/ Rutte: Duam të kemi një nismë të përbashkët Shqipëri-Holandë për integrimin!
AMSTERDAM- Holanda mbështet fort Shqipërinë në procesin e integrimit në Bashkimin Europian dhe për të treguar, kryeministri Martk Rutte tha se dy vendet po planifikojnë që të kenë një nismë të për...
Edhe ‘skeptiku’ holandez Rutte: ‘Penalizimi i Maqedonisë dhe Shqipërisë, i padrejtë!’
Gjatë Samitit Evropian në Bruksel, kryeministri holandez Mark Rutte shprehu shqetësimin për bllokadën bullgare ndaj Maqedonisë dhe rrjedhimisht ndaj Shqipërisë. Ai theksoi se po bëhen përpjekje...
Konferenca e përbashkët me Mark Rutte/ Rama: Iu desh të fitonte 4 palë zgjedhje që të vinte në Shqipëri
Kryeministri Edi Rama është duke zhvilluar konferencën e përbashkët me kryeministrin holandez, Mark Rute.  Teksa e quajti këtë moment shumë të veçantë për Shqipërinë, me nota humori Rama tha se...
Rutte: Nën udhëheqjen e Edi Ramës vendi juaj ka bërë shumë progres.
Kryeministri i Hollandës Mark Rutte u pyet në konferencën  e sotme me gazetarët se çfarë reformash ka bërë Shqipëria, që shteti i tij ndryshoi mendje në pak mua, për të thënë po për çeljen e konfe...