Etiketa: sanksione

SHBA njofton sanksione të reja ndaj Iranit pas sulmeve me raketa
  WASHINGTON (AP) - Administrata Trump po njofton sanksione të reja ndaj Iranit pas sulmeve të raketave të kësaj jave nga Republika Islamike në bazat e SHBA në Irak. Sekretari i Shtetit...
Sulmet mbi Siri/ Shtetet e Bashkuara shpallin sanksione ndaj ministrive të Turqisë.
Shtetet e Bashkuara ka vendosur sanksione mbi ministritë turke dhe mbi zyrtarët e lartë të qeverisë në përgjigje të sulmit ushtarak të vendit ndaj Sirisë veriore. Presidenti Donald Trump gjitha...
Trump: Turqia do përballet me ‘sanksione të mëdha’ mbi sulmet në Siri
Uashington (AFP) - Presidenti amerikan Donald Trump paralajmëroi të hënën se Turqia do përballet me sanksione të menjëhershme në lidhje me inkursionin e saj në veri-lindje të Sirisë kundër milicis...
Trump rrëzon sanksionet e reja ndaj Koresë së Veriut sepse i ‘pëlqen’ Kim: WhiteHouse
  Uashington (AFP) - Presidenti Donald Trump tha të premten se po anullonte sanksionet e vendosura nga Departamenti i Thesarit të tij për të forcuar presionin ndërkombëtar në Korenë e Veri...
Pompeo e shikon ‘të shpejtë’ vendimin mbi sanksionet mbi Turqinë.
WASHINGTON (Reuters) – Sekretari i Shtetit i Shteteve të bashkuara, Mike Pompeo, ditën e Mërkurë tha se ai pret së shpejti vendimin në lidhje me saksionet e Shteteve të Bashkuara vendosur mbi Turq...
Trump paralajmëron partnerët mbi tregtinë me Iranin
Presidenti i Shteteve të Bashkuara ka lëshuar një paralajmërim të fortë  ndaj kujtdo që bën tregti me Iranin, duke ndjekur rivendosjen e seksioneve ndaj këtij vendi. "Kushdo që bën biznes me Ir...
Trump: Marrëdhëniet SHBA- Rusi janë në një ‘nivel të rrezikshëm’.
Presidenti i Shteteve të Bashkuara tha se raportet e vendit të tij me Rusinë janë në një ‘nivel të rrezikshëm’ mes armiqësisë së Kongresit mbi sanksionet e reja të imponuara kundër Moskës. Zoti...
Sanksionet e Shteteve të Bashkuara mbi Rusinë janë “luftë tregu”, thotë kryeministri Medvedev
Kryeministri i Rusisë, Dmitry Medvedev ka thënë se sanksionet e reja të imponuara nga Shtetet e Bashkuara, janë ta barazvlefshme si të deklarohet "luftë e tregut në shkallën më të lartë" kundër Mo...
Shtetet e Bashkuara bën edhe një hap pranë imponimit të sanksioneve të reja për Rusinë
Dhoma e Përfaqësuesve e Shteteve të Bashkuara, ka votuar për të imponuar sanksione të reja mbi Rusinë, pavarësisht se vetë presidenti Donald Trump është objekt i këtij ligji. Zyrtarë të lartë j...
Piratimi: Moska premton se do t’i kundërpërgjigjet sanksioneve amerikane
Foto: Presidenti Vladimir Putin dhe ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu gjatë një mbledhjeje në Kremlin, 29 dhjetor 2016, Moskë.   Kremlini premton se do t’u përgjigjet me masat "e duhur...