Etiketa: is_tag

Serbia nuk e mbështet deklaratën e BE-së për vdekjen e Navalnyt
Serbia nuk e ka mbështetur deklaratën e përbashkët të Bashkimit Evropian lidhur me vdekjen e politikanit opozitar rus, Aleksei Navaly, thanë burimet diplomatike në Bruksel. Këtë deklaratë, në e...
Lajçak për dialogun Kosovë-Serbi: Pres zhvillime të shpejta!
I dërguari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, duke bërë një përmbledhje të aktivitetit të tij si ndërmjetësues. Në një shkrim të publikuar në facebook, Lajçak shprehet se u ka ...
Takimet me Kurtin dhe Vuçiç në Bruksel/ Meloni: U kemi kërkuar zbatimin e marrëveshjeve
Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni, ka folur për media lidhur me takimin që kanë pasur sot me kryeministrin e Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksander Vucic. ...
Hungaria kundër Kosovës: “Kosovarët të ndalojnë së provokuari serbët”
Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban ka mbajtur një qëndrim kundër Kosovës, duke iu referuar zhvilimeve më të fundit të ndodhura në Zveçan, ku u vra efektivi Afrim Bunjaku. Orbran shprehet se...
‘Serbia të hapë hetim serioz dhe të dorëzojë kriminelët!’: PS, rezolutë për sulmin në Banjskë.
Partia Socialiste ka miratuar një rezolutë për dënimin e sulmit me armë në veri të Kosovës, Banjskë, ku një grup i armatosur hapi zjarr ndaj Policisë. Për pasojë nga sulmi mbeti i vrarë polici Afr...
Takimi Kurti-Vuçiç në Bruksel, Escobar: Palët të marrin seriozisht detyrimet e tyre, të dorëhiqen kryetarët e komunave në Veri e të mbahen zgjedhjet e reja
Në prag të takimit ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, i dërguari amerikan për Ballkanin, Gabriel Escobar, i tha Zërit të Amerikës të martë...
”Serbia po kthehet në kohën e Millosheviçit”, thotë Vuk Drashkoviç.
Propozimi i rezolutës së Lëvizjes Socialiste të Aleksandar Vulinit për anëtarësimin e Serbisë në BRICS është marrëzi që as nuk duhet ta marrë parasysh. Këtë ka deklaruar Kryetari i Lëvizjes për Ri...
Tensionet në veri të Kosovës/ Borrell fton urgjentisht Kurtin dhe Vuçiç në Bruksel
Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka konfirmuar se ka ftuar në një takim urgjent kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin serb, Aleksandër Vuçiç p...
“Nëse nuk lirohen policët, rikthejmë ‘akullin’ me Serbinë”, Rama: Albin dil nga guacka e vetizolimit, mos e humb Veriun
Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar në veri të Kosovës dhe për konfliktet si dhe për arrestimin e 3 policëve. Në një mesazh në ‘Facebook’ Rama theksoi se Kurti duhe...
Edi Rama paralajmëron një Republikë të KFOR-it në Veriun e Kosovës
"Kjo do jetë java e rikthimit të akullit mes nesh nëse ata nuk lirohen!" Ka qenë ky paralajmërimi i kryeministrit shqiptar, Edi Rama, në rast se tre policët kosovarë të rrëmbyer nga Serbia nuk ...