Etiketa: is_tag

Zgjedhjet në Tajvan, Blinken takohet me një zyrtar të lartë kinez
Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken do të takohet me një zyrtar të lartë kinez, përpara zgjedhjeve presidenciale të Tajvanit të shtunën, ndërsa qeveria amerikane përpiqet të dekurajojë ç...
Kriza pas vizitës së Pelosit në Taiwan/ Shtëpia e Bardhë thërret ambasadorin e Kinës
Tani ka më shumë nga SHBA, ku një raport në Washington Post zbulon se ambasadori i Kinës në SHBA u thirr në Shtëpinë e Bardhë dje. “Pas veprimeve të Kinës gjatë natës, ne thirrëm ambasadorin e ...
Tajvan: Pelosi largohet nga Taipei pasi shkaktoi tërbimin kinez.
Zonja Pelosi - politikania më e lartë amerikane që ka vizituar në 25 vjet - u largua të mërkurën pas takimit me liderët në kryeqytetin Taipei. Por vizita e saj, si pjesë e një turneu më të gjer...
Donald Trump paralajmëron Kinën, por Obama takon kinezë në fundjavë
    -Por Shtëpia e Bardhë kërkon të sigurojë Pekinin për angazhimin në vazhdimësi të ShBA-së të politikës afatgjatë- Presidenti i zgjedhur Donald Tramp ka paralajmëruar Kinën gjatë ...
Donal Tramp “i kthen shpinën” Kinës, hap dialogun me Taivanin
(FOTO: Presidenti i zgjedhur, Donald Trump) Presidenti i sapo zgjedhur, Donald Tramp foli me presidenten e Taivanit, Cai Inguen, këtë të premte, e cila i shprehu urimet e saja per fitoren dhe t...