Ambassador Qin Gang blasts U.S. "rules-based world order" - CGTN

Tani ka më shumë nga SHBA, ku një raport në Washington Post zbulon se ambasadori i Kinës në SHBA u thirr në Shtëpinë e Bardhë dje.

“Pas veprimeve të Kinës gjatë natës, ne thirrëm ambasadorin e [Republikës Popullore të Kinës] Qin Gang në Shtëpinë e Bardhë për ta demarshuar në lidhje me veprimet provokuese të PRC”, thotë zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë John Kirby në një deklaratë të dhënë për gazetën.

Një demarsh është një protestë e paraqitur përmes kanaleve diplomatike.

Kirby shton se administrata Biden dënoi veprimet ushtarake të PRC, “të cilat janë të papërgjegjshme dhe në kundërshtim me qëllimin tonë afatgjatë për të ruajtur paqen dhe stabilitetin në ngushticën e Tajvanit”.

Takimi ishte midis Kurt Campbell, carit të Azisë së Presidentit të SHBA Joe Biden, dhe Qin, sipas një zyrtari të Shtëpisë së Bardhë i cili foli për Postin në mënyrë anonime.

Lajmi për takimin – i cili u zhvillua të enjten – erdhi menjëherë pasi Nancy Pelosi, Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, u sanksionua nga Kina për vizitën e saj në Tajvan.