Etiketa: uk

Koronavirusi mbyll UK/ Johnson: ‘Në qoftë se nuk ndjekin rregullat, Policia do t’i marrë me forcë”.
Qeveria britanike ka urdhëruar qytetarët ë të qëndrojnë në shtëpi dhe të dalin vetëm një numër i kufizuar dhe në rrethana të limituara. Gjithashtu është ndaluar çdo grumbullim publik të më shumë s...
Johnson i Mbretërisë së Bashkuar dhe Xi i Kinës bien dakord mbi nevojën për të mbështetur ekonominë globale
Reuters Mars 23, 2020, LONDER (Reuters) - Kryeministri Britanik Boris Johnson dhe Presidenti Kinez Xi Jinping ranë dakord të punojnë përmes G20 për të mbështetur ekonominë globale dhe vendet v...
Pasaportat blu të pas-Brexitit në Mbretërinë e Bashkuar të bëra në fabrikën polake
Pasaportat e reja blu të Britanisë së Madhe pas Brexitit do t'u jepen aplikantëve nga muaji tjetër, njoftoi dje Zyra e Brendshme. Ajo që nuk u tha, sidoqoftë, ishte se ato do të bëhen nga një k...
BE përqendrohet te Ballkani për zgjerimin pas Brexit
    Nga: RAF CASERT/ Associated Press BRUKSEL (AP) - Me një vend më pak nga largimi i Britanisë,ekzekutivi i Bashkimit Evropian propozoi një sistem të ri për shtimin e anëtarëve në një l...
FOTO: Britanikët festojnë si të çmendur lirinë pas ndarjes nga BE
Britania e Madhe ka lënë sot zyrtarisht familjen e madhe europiane dhe duket se kjo ka sjellë liri të britanikët. Ata kanë festuar këtë ditë historike, siç e kanë cilësuar, duke mbushur rrugët ...
Sot, Dita e Brexit: Mbretëria e Bashkuar largohet nga Bashkimi Evropian
 Guy Faulconbridge/ Janar 31, 2020, LONDER, 31 Janar (Reuters) - Mbretëria e Bashkuar lë Bashkimin Evropian të Premten për një të ardhme të pasigurt mbi Brexit, lëvizjen e saj më të rëndësishme...
Projektligji i Brexit çliroi Parlamentin e Mbretërisë së Bashkuar, i destinuar të bëhet ligj
  Londër (AFP) - Legjislacioni që i mundëson Britanisë të largohet nga Bashkimi Evropian në fund të këtij muaji çliroi parlamentin të mërkurën, pasi Dhoma e Lartë e Lordëve braktisi përpje...
Mbretëresha Elizabeth bekon nipin Harry dhe të Meghan në rrugën e largimit si ‘të vetmuar’.
LONDON (Reuters) – Mbretëresha e Britanisë, Elizabeth u ka dhënë bekimin vullnetit të nipit të saj Princi Harry dhe gruas së tij, Meghan që tq vazhdojnë të ardhmen e tyre të pavarur. Mbretëresha e...
Harry dhe William paraqiten në një front unik para biosedimeve për krizën mbretërore.
Princi Harry dhe vëllai i tij, Princi William u vendosën ën front unik teksa janë thirrur për takimin me shkëmbim mendimesh të hënën mbi të ardhmen e Harry-t pasi ai dhe e shoqja Meghan, në mënyrë...
Mbretëresha dhe Princi Harry pritet të mbajnë bisedime ballë për ballë mbi të ardhmen e Sussexes.
Mbretëresha ka ftuar anëtarët e familjes mbretërore në Sandringham ditën e Hënë për bisedime ballë për ballë për të diskutuar rolin e ardhshëm të Dukës dhe Dukeshës së Sussex. Zyrtarët e Pallat...
Faqja 1 prej 3123