Etiketa: is_tag

Serbia ka furnizuar me armë Ukrainën? Kështu shkruhet në dokumentin e deklasifikuar.
Serbia ra dakord të furnizojë me armë Kievin ose i ka dërguar ato. Kështu thuhet në një dokument të klasifikuar të Pentagonit të publikuar nga Reuters, sipas të cilit, Serbia është i vetmi ven...
Cili do të jetë konflikti më i rëndë në vitin 2023, pas luftës në Ukrainë?!
Konflikti midis Rusisë dhe Ukrainës nuk është i vetmi që shqetëson autoritetet në mbarë botën. Larg fokusit ka dhe konflikte të tjera, si ai midis Armenisë dhe Azerbajxhanit, i cili konsideroh...
NATO: Shpërthimi në Poloni u shkaktua nga raketa e mbrojtjes ajrore të Ukrainës
Nga: Radio Europa e Lirë Këto deklarata Stoltenberg i bëri në konferencën për shtyp pas takimit urgjent të vendeve anëtare të mërkurën, në Bruksel, pasi dy persona u vranë në Poloni nga një rak...
Liderët e G20 dënojnë ashpër luftën në Ukrainë
Liderët e G20-tës, dënuan me termat më të ashpër agresionin rus në Ukrainë dhe kërkuan tërheqje pa kushte të trupave të Moskës, në një deklaratë të miratuar ne fund të samitit dyditor në Indon...
Rama për Putinin: ‘Synimi i tij i vërtetë është që do të gjunjëzojë Perëndimin. Ukraina është sebepi!’
Kryeministri Rama tha se synimi i vërtetë i Vladimir Putinit është të mundë Perëndimin, jo Ukrainën. “Ai diktatori atje në Kremlin nuk e ka filluar luftën për Ukrainën. Ukraina është sebepi. E ka ...
Rama i bën thirrje kryeministrit ukrainas: Rikonsideroni njohjen e Kosovës
“Ju duhet të rikonsideroni njohjen e Kosovës sepse ata e meritojnë”. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama gjatë fjalës së tij në takim me homologun ukrainas, Denys Shmyhal ka sjellë përs...
Rama në Ukrainë: Do të rindërtojmë banesat e Irpinit
Kryeministri Edi Rama, në konferencën e përbashkët për shtyp me Presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky, tha se vendet e Ballkanit Perëndimor do të bashkojnë përpjekjet për të rindërtuar di...
E fajësuara Merkel thyen heshtjen, merr anën e Ukrainës.
Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel shprehu solidaritetin për Ukrainën në atë që ajo e përshkroi si një “luftë barbare” me Rusinë. Ky është reagimi i parë i Merkel pasi u kritikua ...
Ukraina mund ta fitojë luftën deri në fund të vitit: Flet Shefi i Inteligjencës
 "Lufta në Ukrainë mund të arrijë një ‘pikë kthese’ në gusht dhe të përfundojë me mposhtjen e Rusisë para fundit të vitit”, kjo ishte ajo që deklaroi Shefi i Inteligjencës Ushtarake të Kievit në n...
Zelanda e Re dërgon “Herkulin” për të ndihmuar Ukrainën
Zelanda e Re do të dërgojë në Europë avionin e saj C-130H, të quajtur “Herkuli”, me një staf prej 50 personash, që do të qëndrojnë aty për 2 muaj. Qeveria ne...