Etiketa: is_tag

“Dua të ndaj një sekret…”, Varhelyi: Rajoni mund të bëhet gati më shpejt për të qenë pjesë e BE-së
Në konferencën e përbashkët për mediat me kryeministrin Edi Rama, komisioneri Oliver Varhelyi tha se rajoni mund të bëhet gati më shpejt për t’u bërë pjesë e Bashkimit Europian. “Dua të ndaj nj...
Tirana dhe Shkupi të pandara për negociatat, thotë BE… deri në qershor
 Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se pozicioni i tanishëm i Shqipërisë është në mënyrë të padiskutueshme i njehsuar me atë të Komisionit Evropian dhe të Këshillit të Evropës, sa i përket r...
Negociatat me BE/ Varhelyi në Tiranë: Negociatat brenda presidencës franceze!
Varhelyi: Sigurisht që tema tjetër e madhe është që kur do të mbahet konferenca e parë me BE. Ne duhet patjetër të përdorim gjithcka kemi në dorë. S’Mund të kemi luftë në Europë dhe europa mos për...
Varhelyi e nis ditën në Tiranë me vettingun, ‘Mbështetje e plotë e BE-së!’
 Komisioneri për Zgjerimin dhe Fqinjësinë e mirë pranë Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi, e ka nisur vizitën e tij në Tiranë në takim me anëtarë nga institucionet e vettingut, ku ka theksu...
Varhelyi i zhgënjyer mbi integrimin në BE: ‘Ky është kapitullim i Unionit!’.
“Nëse ke pushtet dhe nuk e përdor, kjo konsiderohet nga të tjerët si kapitullim, dorëzim i pushtetit tënd dhe i kapaciteteve të tua”. Kjo fjali e ka shënjuar vizitën që po z...
Brukseli mbi Samitin/ Varhelyi: Mbështesim ‘Ballkanin e Hapur’, të bashkohen sa më parë edhe 3 vendet e tjera
Ky ishte Samiti i pari i parë i 'Ballkanit të Hapur' i shoqëruar me protesta kundër, në asnjë prej kryeqyteteve të tre vendeve iniciuese, Shqipëri, Maqedoni e Veriut dhe Serbi. Pasditen e djeshme ...
Të enjten në Tiranë mbahet Samiti i liderëve të Ballkanit, drejtohet nga Rama dhe Varhelyi
(FOTO: Oliver Varhelyi dhe Edi Rama) Shqipëria do të jetë mikpritësja e samitit të ardhshëm të Liderëve të Ballkanit Perëndimor, i cili do të zhvillohet më 10 qershor, në Pallatin e Brigadave....
Varhelyi: Lajmet e “Non-Papers” nuk janë të vërteta! Rama: Vizioni im mbetet “Shengeni Rajonal”
Komisionieri i lartë për Zgjerimin dhe Fqinjësinë, Oliver Varhelyi në konferencën e përbashkët që pati në Rinas, me kryeministrin Edi Rama është pyetur nga gazetari i “Top Channel”, Muhamed Veliu ...
Basha takohet me komisionerin Varhelyi dhe i nxin zgjedhjet: ‘U vodhën votat, Policia në shërbim të shtetit!’
Kryetari i PD Lulzim Basha ka "nxirë" zgjedhjet e 25 prillit në sy të Komisionerin e BE për Zgjerimin, Oliver Varhelyi. Në takimin disa minutësh që kreu në dhomën VIP të aeroportit të Rinasit, Bas...
‘Prisni opinionin e Venecias’, thotë KiE. Rama: Është i mirëpritur, por Parlamenti do votojë pa humbur kohë
Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me qëndrimin e komisionerit për Zgjerimin Oliver Varhelyi, ku ky i fundit i kërkon Kuvendit që të presë opinionin e Komisionit të Venecias para se të...