Etiketa: is_tag

Shkarkohet gjyqtarja e fundit e dosjes ‘Gërdeci’, Shefkie Demiraj nuk justifikon pasurinë
Komisioni i Vettingut ka shkarkuar nga detyra e gjyqtares, Shefkie Mataj (Demiraj), e cila është edhe gjyqtarja e fundit që ka marrë pjesë në procesin gjyqësor të Gërdecit.  Vendimi është mar...
SHBA dhe BE, apel për zgjatjen e afatit të vettingut: ‘Interes kombëtar! ‘
Delegacioni i BE në Shqipëri e ambasada e SHBA deklaratë për zgjatjen e afateve të vettigut. Teksa nënvizojnë se reforma në drejtësi po jep rezultate ata kërkojnë që të votohet zgjatja e afateve t...
Zgjatje të afatave të vettingut, kjo nuk është politike, por çështje emergjente/ PS
Kryetari i Grupit Parlamentar i Partisë Socialiste, Taulant Balla, në një prononcim për mediat të hënën e 8 nëntorit, pas takimit me reporteren për Shqipërinë në Parlamentin Evropian, Isabel Santo...
Vetting edhe për noterët, projektligji dërgohet në Kuvend: Ministri i Drejtësisë, Manja
Ministri i Drejtësisë Ulsi Manja tha për mediat pas mbledhjes së qeverisë se kanë kaluar në Kuvend një projektligj për noterët. Ndryshimet që parashikon ky projektligj, tha Manja , parashikojnë...
Vettingu i politikanëve/ Rama-Bashës: Gjetje e lodhur! Nëse del si komardaret e fëmijëve, do bësh rolin e peshkaqenit
Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur Bashës për vettingun e politikanëve duke i thënë se është gjetje e lodhur. Ndonëse Basha i ka mëshuar shumë kësaj çështje, Rama thotë se do të diskutohe...
Zgjatet periudha e Vettingut, duhen ndryshime kushteuese. PS mbledh Grupin Parlamentar.
Kryesia e Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste u mblodh ditën e sotme në mjediset  e Kryesisë së Kuvendit. Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla është shprehur...
Vettingu/Akordohen 18 milionë lekë shtesë për institucionet e drejtësisë.
Këshilli i Ministrave ka akorduar 18 milionë lekë për disa prej institucioneve të drejtësisë. Me anë të një VKM-je, qeveria shqiptare ka caktuar 7 milionë lekë për Komisionerin  Publik, 9 milionë ...
Vettingu i politikanëve mbetet ende një kuti e fshehtë; PD nuk e tregon.
Megjithëse ka disa ditë që PD ka shpallur vullnetin politik dhe projektin për vetting mes politikanëve, me qëllim dekriminalizimin, kjo parti nuk pranon të tregojë projektin si do të realizohet ve...
Rovena Gashi, prokurore ‘armike’, nuk e kalon Vettingun; humb edhe punën. VIDEO
Komisioni i Pavarur i Kualifikimit përfundoi seancën për subjektin e vlerësimit të Rovena Gashit, prokurore në Prokurorinë e Përgjithshme. GAshi është prokurore ‘problematike’ që ka plotësuar dosj...
Tre gjyqtarë- viktimat e fundit të Vetingut.
Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra tre gjyqtarë të njohur, brenda dy ditëve të fundit. Lajmi i fundit nga Vettingu është se shkarkohet nga detyra anëtari i Gjykatës së Lart...