Sven Goran Eriksson ka kancer terminal dhe në rastin më të mirë, ka rreth një vit jetë. Ish- trajneri i Romës, Lazios dhe Anglisë , 75 vjeçari suedez e ka zbuluar këtë gjatë një interviste në vendlindje. Eriksson, i cili drejtoi Anglinë për pesë vjet përpara se të largohej pas Kupës së Botës 2006, dha dorëheqjen nga roli i tij i fundit si drejtor sportiv në klubin suedez Karlstad 11 muaj më parë për shkak të problemeve shëndetësore.

Eriksson i tha radios suedeze P1: “Të gjithë shohin që unë kam një sëmundje që nuk është e mirë dhe të gjithë supozojnë se është kancer, ashtu është. Por unë duhet ta luftoj atë për aq kohë sa të jetë e mundur. Unë e di këtë në rastin më të mirë. Kam rreth një vit jetë, në rastin më të keq edhe më pak, ose në rastin më të mirë supozoj edhe më shumë, nuk besoj se mjekët që kam në dispozicion nuk mund të jenë plotësisht të sigurt, nuk mund ta vendosin në një ditë. Është më mirë të mos mendosh për këtë. Duhet të mashtrosh trurin tënd. Unë mund të eci duke e menduar gjatë gjithë kohës dhe të ulem në shtëpi dhe të jem i mjerë dhe të mendoj se jam i pafat e kështu me radhë”, tha ai.

Eriksson e udhëhoqi Benfikën drejt tre titujve në ligën portugeze dhe një herë si nënkampione në Kupën Evropiane përpara se ta çonte Lazion drejt triumfit të dytë dhe më të fundit në Serie A në 1999-2000.