( FOTO: Caballè dhe Freddie Mercury)/

Këngëtarja e operas, Montserrat Caballé, e cila në duet me Freddie Mercury u bë ikonë e këngës së Lojërave Olimpike të vitit 1992, viq në moshën 85 vjeç.

Ajo ka vuajtur nga shumë ankime shëndetësore për një kohë dhe u shtrua në spital në Barcelonë muajin e kaluar, sipas agjencisë spanjole të lajmeve, Efe.

Kariera e saj zgjati 50 vjet.

Ajo u kufizua me Operan e Bazelit para se të shfaqej në vitin 1965 ,ë Lucrezia Borgia në Carnegie Hall në New York.

Ajo ka kënduar me Operan Metropolitane, Operan San Francisco, dhe Operan Shtetërore të Vjenës, duke u shfaqur përballë Luciano Pavarotti dhe Placido Domingo.

Kënga Barcelona për herë të parë doli në publik në vitin 1987 dhe më vonë u bë himn për lojërat Olimpike të qytetit në vitin 1992; një vit më vonë Mercury vdiq. Caballé këndoi në hapjen e ceremonisë me Domingo dhe José Carreras.

Veritas.com.al/