Evropa Lindore po regjistron infeksione të ulëta të koronavirusit dhe heq bllokimet më herët se homologët e tyre më të pasur, më të zhvilluar të Evropës Perëndimore. Ja pse.

Bill Bostock

Vendet në Evropën Lindore kanë shmangur shpërthimet e mëdha të koronavirusit si ato që shihen në perëndim dhe jug të kontinentit.

Spanja, Italia, Franca, Gjermania dhe Mbretëria e Bashkuar janë vendet më të prekura në botë pas SH.B.A.

Polonia dhe Rumania janë më të prekurit nga shtetet e Evropës Lindore, por janë akoma shumë larg homologëve të tyre perëndimorë.

Edhe më tej pas tyre janë Bullgaria, Hungaria, Republika Ceke, Ukraina, Moldavia, Bjellorusia dhe Sllovakia.

Ja pse blloku duket se ka shmangur një përhapje më të madhe, me shumë nga ata tani mjaft të sigurt që të tërheqin masat e tyre të bllokimit.

Bllokimi i hershëm, i rreptë

Organizata Botërore e Shëndetit filloi të inkurajojë vendet për të zbatuar bllokime në mes të shkurtit, duke përmendur suksesin e taktikës në Wuhan, Kinë, e cila u mbyll në fund të janarit pasi virusi filloi të përhapet atje.

Në përgjithësi, vendet e Evropës Lindore ishin më të shpejta në veprime sesa Mbretëria e Bashkuar, Italia ose Spanja.

Polonia raportoi rastin e saj të parë në 4 Mars dhe në kohën kur raportoi vdekjen e saj të parë, më 12 mars, eventet e mëdha ishin pezulluar. Deri në 25 Mars, shkollat, dyqanet jo thelbësore dhe pikat kufitare u mbyllën, dhe udhëtimet jo thelbësore u ndaluan.

Në të kundërt, Mbretëria e Bashkuar raportoi çështjen e parë në 29 Janar dhe vdekjen e parë më 5 Mars. Qeveria nuk veproi deri më 17 Mars, kur ndaloi grumbullimet e mëdha. Më 25 mars, Mbretëria e Bashkuar ndaloi udhëtimet jo thelbësore dhe mbylli shkollat, dyqanet jo thelbësore dhe kufijte. Javën e kaluar, qeveria e Mbretërisë së Bashkuar tha se bllokimi mund të zgjasë për shumë muaj që do të vijnë.

Republika Ceke gjithashtu ka marrë lavdërime për ndërmarrjen e një veprimi të shpejtë.

Rasti i parë u raportua atje në 12 Mars. Deri në kohën kur u raportua vdekja e parë, më 22 mars, vendi tashmë po jetonte nën një bllokim të plotë për gjashtë ditë, që nga 16 marsi.

Adam Vojtěch, ministri çek i shëndetësisë, tha më 6 prill se vendi do të fillojë të heqë kontrollet sepse bllokimi ka qenë i suksesshëm.

Sllovakia zbatoi një nga mbylljet më të ashpra në Evropë, duke ndaluar udhëtimin ndërkombëtar, duke ndaluar të gjitha eventet publike dhe duke detyruar të ardhurit e rinj të kalojnë në një karantinë 14-ditore.

Vetëm 13 njerëz kanë vdekur në Sllovaki që nga e marta, duke i dhënë asaj nivelin më të ulët të vdekjes për frymë në Evropë, raportoi Reuters. Ajo gjithashtu bëri që maskat e fytyrës të jenë të detyrueshme përpara çdo vendi tjetër Evropian.

Sllovakia gjithashtu shfrytëzoi të dhënat e telekomit për të monitoruar shpërndarjen e njerëzve. Kombet e tjera, si Mbretëria e Bashkuar dhe Japonia, janë përballur me kundërshtimin e zërit të teknikave të tilla prej shqetësimeve të privatësisë.

Megjithatë, duke e rritur këtë trend, Bjellorusia nuk ka zbatuar asnjë formë të bllokimit, pavarësisht se të hënën raportoi 50 vdekjet e saj të para.

Në mars, Presidenti Aleksandër Lukashenko u shfaq duke mohuar shkencën e pranuar të virusit, duke i thënë popullit të tij që pirja e vodkës dhe vizita në sauna do t’i mbante të sigurtë.

Më e keqja akoma s’ka ardhur

Megjithëse është e qartë se rajoni levizi më shpejt për të ndaluar përhapjen e virusit sesa perëndimi, autoritetet shëndetësore në shumë prej këtyre vendeve paralajmërojnë se ende nuk kanë arritur pikun e pandemisë së tyre.

Përkundër qasjes së marrë nga Bjellorusia, shpërthimi pritet të arrijë atje në fillim të majit, tha të hënën ministri i shëndetësisë Vladimir Karanik.

Për shembull, Hungaria ka raportuar mbi 2,000 raste, dhe qeveria po synon 3 majin për t’i dhënë fund bllokimit. Por të Dielën, zyrtarja kryesore mjekësore e vendit, Cecília Müller, paralajmëroi se pritej një bum me raste të reja.

Italia dhe Spanja tani duket se kanë kaluar pikun e shpërthimit të tyre, me ndihmën e bllokimeve, ndërsa Mbretëria e Bashkuar aktualisht është në mes të saj.

Rumania gjithashtu parashikon të shfaqen më shumë raste, duke parashikuar se shpërthimi mund të arrijë kulmin midis 22 prillit dhe 26 prillit, sipas Raed Arafat, kreu i Departamentit të Shërbimeve të Urgjencës së vendit.

Ministri i shëndetësisë Nelu Tătaru tha të hënën: “Ne jemi akoma në një moment kur jemi në ngjitje”.

Në mënyrë të ngjashme, kryeministri Ukrainas Denys Shmyhal tha të hënën se epidemia ishte parashikuar të arrijë atje në fillim të majit.

Ministria e shëndetësisë e Sllovakisë parashikon që piku të bjerë në fund të qershorit, megjithë bllokimin e hershëm dhe të rreptë.

Më pak testime, më pak raste të konfirmuara

“Ne kemi një mesazh të thjeshtë për të gjitha vendet: testim, testim, testim. Testo çdo rast të dyshuar,” tha drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom në 16 mars.

Por shumë vende nuk po e bëjnë këtë, si rezultat i politikave, çështjeve logjistike, ose mungesës së pajisjeve.

Hungaria kreu 70% më pak teste sesa fqinji i saj më pak i populluar Austria, sipas Guardian.

Rumania,me një popullsi prej 19.5 milion, ka kryer vetëm 12,000 testime. Ministri i shëndetësisë i vendit dha dorëheqjen të Premten, menjëherë pasi u zotua të testojë të gjithë dy milion banorët e kryeqytetit Bukuresht.

Polonia, e cila ka një popullsi prej 38 milion, ka realizuar 224.355 teste.

Gjeorgjia,e cila ka një popullsi prej 3.7 milion, kreu 7,611 testime.

Në të kundërt, një arsye pse numri i infeksioneve në Gjermani është kaq i lartë është për shkak të testimit në masë. Qeveria po teston më shumë se 200,000 në javë në fillim të marsit dhe ka identifikuar 147.065 raste.

Në mënyrë të ngjashme, një arsye pse Spanja ka lokalizuar 200,000 infektime është në përdorimin e një milion testeve.

Autoritetet shëndetësore kanë rënë dakord që bllokimet dhe distanca sociale kanë shpëtuar jetë, dhe përpjekjet për vendet si Polonia duhet të lavdërohen.

“Veprime të qëndrueshme, drastike të ndërmarra nga qeveritë Evropiane tashmë kanë shpëtuar jetë duke zvogëluar numrin e infektimeve të reja çdo ditë,” tha Dr Seth Flaxman, ekspert në mësimin e makinerisë statistikore në Imperial College London,.

VERITAS.COM.AL