Koreja e Veriut dhe e Jugut ranë dakord të hënën për të mbajtur një samit në Phenian në shtator pas bisedimeve të nivelit të lartë në Zonën e Demilitarizuar që ndan gadishullin.

Të dy palët “ranë dakord në takim për të mbajtur një samit Jug-Veri në Phenian në shtator siç ishte planifikuar”, tha deklarata e përbashkët, pa dhënë një datë të saktë.

Një udhëtim nga Presidenti i Jugut, Moon Jae-in, në kryeqytetin e Veriut do të ishte vizita e parë e tillë për më shumë se një dekadë, pasi shkrirja diplomatike e akullit në dhe rreth gadishullit është konstruktive.

Por përkundër afrimit, sanksionet ndërkombëtare kundër Veriut për programet e saj bërthamore dhe raketore kanë penguar bashkëpunimin ekonomik mes dy Koreve nga heqja e tyre, ndërsa pak progres është bërë për çështjen kryesore të denuklearizimit të Phenianit.

“Samiti I shtatorit mund të shihet si strategjia e Koresë së Veriut për të gjetur një përparim në bisedimet e saj te bllokuara me SHBA-në,” tha analisti i Institutit Asan për Studime të Politikave, Go Myong-hyun.

“Për Korenë e Jugut, presidenti Moon dëshiron të përmirësojë lidhjet ndër-koreane, por kjo është e vështirë pa përparim në bisedimet SHBA-Kore e Veriut”, tha ai për AFP.

Veritas.com.al/