Diego Maradona tregoi një krenari kontinentale, duke veshur një bluze të Kolumbisë gjatë ndeshjes eliminatore të Kupës së Botës me Anglinë.

Maradona tha se rezultati i ndeshjes Kolumbia-Angli ishte i fiksuar

Kur Anglia fitoi prej një penalltie që ishte po aq e dëmtuar nga faullet dhe kartonat e verdhë si te ishte një thriller, legjenda e futbollit argjentinas iu hakërrye zyrtareve, duke i akuzuar ata për ndeshje te trukuara.

Maradona e quajti lojën një “vjedhje monumentale” në një intervistë me stacionin televiziv venezuelian, Telesur.

“Penalltia nuk ishte një penallti – ishte një faull nga [Harry] Kane”, tha Maradona nëpërmjet përkthimit të ESPN, duke iu referuar një penalltie që shënoi golin e dytë të Anglisë ne pjesën e dyte. “Pse nuk përdori VAR? Unë jam i shqetësuar, sepse kur fola për [presidentin e FIFA-s Gianni] Infantinon herën e parë, gjithçka ishte ndryshuar në FIFA: Hajdutët kishin ikur, rregullimet, gjithçka.

“Dhe sot pashë një grabitje monumentale në fushë. I kërkoj falje popullit kolumbian, por lojtarët nuk duhet të fajësohen pasi nuk zgjedhin gjyqtarët. Gjyqtarët zgjidhen nga [Pierluigi] Collina, i cila u emërua nga Infantino për të ndryshuar FIFA-n e re nga hajdutët dhe fiksuesit, dhe sot pamë të kundërtën – një FIFA e vjetër dhe e fiksuar “.

FIFA I përgjigjet Maradonës

Të mërkurën, FIFA ka goditur Maradonen, një ambasador zyrtar i FIFA-s dhe mysafir VIP i FIFA-s në Kupën e Botës.

“FIFA është jashtëzakonisht e shqetësuar duke lexuar deklarata të tilla nga një lojtar që ka shkruar historinë e lojës sonë”, thuhet në një deklaratë.

FIFA “qorton fuqishëm ” komentet e Maradones dhe vazhdon se “insinuatat” e tij ishin “krejtësisht të papërshtatshme dhe plotësisht të pabazuara”.

Diego Maradona bëri sërish dallgë të Kupës së Botës duke akuzuar zyrtarët për ndreqjen e ndeshjeve, këtë herë duke marre një qortim nga FIFA. (AP),

Maradona nuk ishte vetëm një i çmendur për zyrtarët

Akuzat e Maradonës i bënin jehonë fjalëve të Kryetarit te Kolumbisë Radamel Falcao, i cili akuzoi arbitrin amerikan Mark Geiger se ishte i njëanshëm ndaj Anglisë në ndeshjen që pa 23 nga 36 faulle të dhëna dhe gjashtë nga tetë kartona të verdhë kundër Kolumbisë.

“Me është dukur e çuditshme që ata kane vënë një arbitër amerikan në këtë rast,” tha Falcao. “Për t’ju thënë të vërtetën, procesi le shumë dyshime. Fliste vetëm anglisht, disa njëanshmëri ishin të qarta. Përmes telefonatave të vogla, ishte duke na shtyre drejt golit tonë, ishte e qartë për mua. ”

Maradona ka qenë kritik për një kohe te gjatë i FIFA-s, por u rikthye në vathe nga Infantino kur ai zëvendësoi Sepp Blatter-in e skandaleve si president në vitin 2016.

Veritas.com.al/