Ditën e enjte, në mitingun madh të Ohio, Donald Trump qartësisht kërkoi para votuesve të mbledhur në miting se “mund t’i lënë zgjedhjet dhe më jepni titullin”, sipas NBC News.

“Sapo mendoja me vete pikërisht tani”, tha. “Mund t’i anulojmë zgjedhjet dhe jepjani Trump-it titullin e Presidentit. Në rregull?! Çfarë po presim, çfarë po presim? Politikat e asaj (Hillary) janë kaq të këqija. O djema, a shikoni çfarë diference kemi me atë?!”

Gjithë mitingu thërriste me zë të lartë, bashkë me përfytyrimin e njeriut të tyre në Shtëpinë e Bardhë, dhe duke fishkëllimat përqeshëse ndaj politikave të Hillary Clinton.

Nuk është hera e parë kur Trump ka shkaktuar çudi duke thënë se ato mund të mbarojnë në favor të tij para se të vijë Dita e Zgjedhjeve. Gjatë primareve Trump shprehu çudinë se njerëzit do të votojnë pë një gjë që është e njohur, ai është shumë lart në sondazhe. Kësaj here sigurisht që nuk bëri shaka duke thënë se mund t’i anulojmë zgjedhjet dhe të marrë titullin. Në fillim, sigurisht nuk i ka zhvlerësuar zgjedhjet si tani.

Thirrja e Trump “jepjani Trump-it” erdhi pasi ai kishte quajtur zgjedhjet “të manipuluara” dhe të fiksuara kundër tij. Kandidati Republikan iu bëri thirrje mbështetësve të jenë “syçelët” në qendrat dhe kutitë e votimit për të siguruar kundër parregullsive që po aplikohen kundër tij në mënyrë të përsëritur dhe bëri thirrje kundër mashtrimit m me votën, të cilat, sipas Trump, janë të shfrenuara por akoma paraqiten të rralla.

Për të dytën ditë në mitingje, Trump nxori mbi ujëra sulmet mbi ish-rivalin e tij Jeb Bush, i cili e ka lënë fushatën shumë kohë më parë dhe që atëherë ka rënë në qetësi për fushatën elektorale. Të enjten Trump ngriti edhe një herë një luftë të mundshme mes Buish e Clinton, duke i bërë thirrje turmës së votuesve se cili nga të dy mund të kishte më pak energji se tjetri.

“Cila është përgjigjja? Cili? Cili ka më pak energji?” Trump bombardoi turmën, duke iu referuar pyetjes që Bill O’Reilly i Fox Neës i bëri Trump-it. Mes lotëve të “Hillary” dhe ca shqelmave të “Jeb”, Trump vendosi “Hej, ju e dini çfarë them unë? S’ka rëndësi!”.

Thekset më të shumta në fjalëne Trump u fokusuan mbi Wikileaks dhe Obamacare dhe mbi punësimin.

/Veritas.com.al/