AFP/ BREITBART

Prishtinë (AFP) – Kosova ende shpreson të arrijë finalen e parë Evropiane në Euro 2020, por ka pritur me favor mirëseardhjen më të ngrohte për Anglinë, kundërshtarët e tyre në fushë të Dielën, por te përshëndetur si aleate për rolin e saj në luftën e pavarësisë së viteve 1990.

Pas një humbjeje 2-1 kundër Republikës Ceke të enjten, i porsaardhuri në skenën e futbollit Evropian nuk mund të kualifikohet më në turne përmes fazës së grupit.

Sidoqoftë, Kosova do të jetë në play-off marsin e ardhshëm duke përparuar përmes Ligës së Kombeve, kështu që ëndrra e saj për të arritur në finalen e parë te rëndësishme të turneut është akoma e gjallë.

Me Anglinë tashmë të kualifikuar pasi mundi Malin e Zi 7-0 të enjten, ndeshja e së Dielës ka pak rëndësi, por megjithatë autoritetet dhe tifozët në ish-provincën Serbe janë duke u përgatitur të mirëpresin vizitorët e tyre.

Banderolat në të gjithë kryeqytetin Prishtine proklamojne “Mirëseardhje dhe respekt” për Anglinë në një territor ku një numër të rinjsh janë quajtur me emrin Tony Bler në një tribut për ish-kryeministrin Britanik.

“Fale jush tani luajmë kundër jush! Përgjithmonë mirënjohës për ju Anglinë tonë të dashur! ”lexon ne një tjetër banderole në Prishtinë.

“Më e rëndësishmja është t’i presim dhe t’i respektojmë pasi janë miqte tanë. Jemi me fat që kemi një mik të tillë, “tha ekonomisti 29-vjeçar Labinot Ajvazi. “Le të fitojë skuadra më e mirë.”

Rreth 15,000 bileta u shitën ne disa orë të martën.

Një ekran gjigand është ngritur në sheshin kryesor Zahir Pajaziti në Prishtinë për të gjithë ata që nuk mund të jenë në stadiumin Fadil Vokrri për të shijuar ndeshjen.

– Prekëse –

Dardanet, siç e quajnë veten tifozët e Kosovës, kanë premtuar një “pritje madhështore” për lojtarët dhe mbështetësit e Anglisë, tha një tifoz, aktori Fatmir Spahiu.

Territori i shkëputur i rreth dy milion njerëzve, 90 për qind e të cilëve janë shqiptarë etnikë, u bë anëtar i FIFA-s dhe UEFA-s  vetëm në 2016, megjithë kundërshtimin e ashpër nga Serbia.

Kosova ka impresionuar kohët e fundit kur skuadra e stërvitur nga Bernard Challandes i Zvicrës menaxhoi 15 ndeshje pa humbje para se të humbte 5-3 në Angli në shtatorin e kaluar – deri në humbjen ndaj çekëve kjo ishte humbja e saj e vetme në të gjithë 2018 dhe 2019.

Kosova do të ketë handikap të Dielën pasi Vedat Muriqi, i cili luan për klubin turk Fenerbahce, mungon për shkak të lëndimit pasi ishte ne ndeshjen kundër çekëve.

“Nuk ka asnjë lojtar që mund ta zëvendësojë atë,” pranoi trajneri.

– “Mirë se vini vëllezër” –

“Anglia vjen për të luajtur në Kosovë është diçka e madhe, historike,” tha Atdhe Nuhiu, i cili shënoi për Kosovën në Plzen. Ndeshja ka një rëndësi të veçantë për sulmuesin sepse luan për klubin Sheffield ne Kampionatin anglez të Mërkurën.

“Ne do të festojmë në Prishtinë që Kosova, me historinë e saj dhe sado e vogël të jetë, është në këmbë dhe do të luajë ne Angli.”

“Vendi ynë ka marrë shumë mbështetje nga Anglia në shumë aspekte,” tha mbështetësja Vjosa Berisha.

“Roli i Anglisë si vend në çlirimin e popullit të Kosovës nga regjimi shtypës i Serbisë në vitin 1999 ka qenë i dobishëm,” tha presidenti i shoqatës së futbollit të Kosovës, Agim Ademi.

Ai përjashtoi mundësinë që lojtarët e Anglisë të përballeshin me abuzim racist nga spektatorët. Kualifikimi i tyre në Bullgari në tetor u ndërpre dy herë për shkak të komenteve raciste.

“Lojtarët nga të dy ekipet në fund do të lënë fushën e mbështetur nga spektatorët, pavarësisht rezultatit.”

Duke i bërë jehonë fjalëve të tij, një dyqan veshjesh në qendër të Prishtinës vendosi një flamur gjigand me një foto të Raheem Sterling, ylli i Manchester City, me një mbishkrim ku shkruhej: “Mirë se vjen broo (Mirë se vjen vëlla).”