Kupa e Botës ka shtypur butonin e pauzës ditën e Mërkurë, ndërsa kanë mbetur tetë skuadra që kanë futur marshet e lartë për çerek- finalet pasi Anglia u vendos në anë të ekipeve çerek- finale duke u kualifikuar në sajë të penalltive kundër Kolumbisë.

Brazili i Neymar është favorit për të fituar për të fituar Kupën e gjashtë Botërore- më të gjatën në histori, në ndeshjen që do të luhet në stadiumin Luzhniki të Moskës më 15 korrik. Por edhe Franca, Belgjika dhe Uruguaji janë në anë të Brazilit.

Anglia e Gareth Southgate është vetëm ish- fitues në fund të grupit ku ndodhen edhe Kroacia, Rusia dhe Suedia.

Fitorja e Anglisë kundër Kolumbisë ditë e Martë e vuri ekipin e Gareth Southgate në atë që duket se do të jetë një lojë e fitueshme kundër Suedisë, që nxori jashtë Zvicrën me rezultatin 1-0 në 16- she të fundit.

Veritas.com.al/