Roger Stone, një politikan strategjist dhe aleat për një kohë të gjatë i presidentit Trump, u arrestua në Florida.

66 vjeçari përballet me shtatë akuza në lidhje me hetimet e Këshilltarit Special, Robert Mueller mbi akuzat për ndërhyrje të Rusisë gjatë fushatës elektorale të Trump.

Një politikan veteran,  zoti Stone ka punuar me republikanët që nga viti 1970 dhe ka mbajtur në kurriz gjithnjë një tatuu të  Richard Nixon.

Por cili është i vetëquajturi ‘një pensionist i ndyrë’?

Aktivitetet e tij kanë qenë prej kohësh kanë qenë të vëzhguara nga FBI dhe nga Senati, dhe u akuzua për mbështetje të Rusëve ndaj emaile-ve zyrtare të Demokratëve gjatë fushatës elektorale të vitit 2016.

Sipas hetuesve, zoti Stone tha se ai kishte ‘komunikuar’ me themeluesin e ËikiLeaks, Julian Assange para se email-et të shpërndaheshin dhe i ka përshkruar kontaktet si ‘perfekt të ligjshme”.

Veritas.com.al/