AFP, 6 Janar 2020

Los Angeles (AFP) – Këtu janë fituesit në kategoritë kryesore për te 77-in Golden Globe Awards, të cilat u shpërndanë në Beverly Hills të Dielën.

” Once Upon A Time… In Hollywood ” i Quentin Tarantinos mori tre çmime duke përfshirë nderimet më të mira për komeditë / filmat muzikore, skenarin më të mirë dhe një çmim per aktorin më të mirë joprotagonist për Brad Pitt.

Epopeja e luftës “1917” mori nderimet më të mira të filmave dramatik dhe një trofe surprise për regjizorin me te mirë për Sam Mendes.

– FILMA –

Filmi me i mire dramatik: “1917”

Filmi më i mirë, muzikor ose komedi: ” Once Upon a Time… in Hollywood”

Aktori më i mirë, I filmit drame: Joaquin Phoenix, “Joker”

Aktorja më e mirë,e filmit drame: Renee Zellweger, “Judy”

Aktori më i mirë,ne filmin muzikor ose komedi: Taron Egerton, “Rocketman”

Aktorja më e mirë, ne filmin muzikor ose komedi: Awkwafina, ” The Farewell”

Best supporting actor: Brad Pitt, “Once Upon a Time… in Hollywood”

Aktori më i mirë joprotagonist: Brad Pitt, ” Once Upon a Time… in Hollywood”

Aktorja më e mirë joprotagoniste: Laura Dern, “Marriage Story”

Regjisori më i mirë: Sam Mendes, “1917”

Skenari më i mirë: Quentin Tarantino, ” Once Upon a Time… in Hollywood ”

Filmi më i mirë në gjuhë të huaj: “Parasite”

Funksioni më i mirë i animuar: ” Missing Link ”

– TELEVIZION –

Seriali më i mirë i dramës: ” Succession ”

Aktori më i mirë i dramës: Brian Cox, ” Succession”

Aktorja më e mirë e dramës: Olivia Colman, ” The Crown ”

Seriali më i mirë muzikor apo komedi: “Fleabag”

Aktori më i mirë muzikor ose komedi: Ramy Youssef, “Ramy”

Aktorja më e mirë muzikore ose komedi: Phoebe Waller-Bridge, “Fleabag”

Seriali më i mirë i limituar ose filmi televiziv: “Chernobyl”

Aktori më i mirë i serialit te limituar ose filmit televiziv: Russell Crowe, ” The Loudest Voice ”

Aktorja më e mirë serialit te limituar ose aktorja e filmit televiziv: Michelle Williams, “Fosse / Verdon”

Aktori joprotagonist për serialet më të mira ose filmin televiziv: Stellan Skarsgard, “Chernobyl”

Aktorja joprotagoniste për serialet më të mira ose filmat televiziv: Patricia Arquette, “The Act”

Veritas.com.al/