Bangkok (AFP) – Duke sjelle një mesazh te theksuar shtese, te drejtat e transgjinoreve dhe një qortim te mprehte ndaj Presidentit te SHBA Donald Trump,Mis Spanja Angela Ponce po bën karrierë si konkurrentja e parë transgjinore në historinë 66-vjeçare të Miss Univers.

Bukuria e brishte është duke bërë histori që kur konkursi ka ndryshuar një politikë të kohëve të shkuara qe nga viti 2012 sipas se cilës pjesëmarrëset duhet të jene “te lindura natyrshëm” femra.

Duke shpjeguar apelin e saj të gjerë, 27-vjeçarja që flet qarte thotë “kush nuk ka vuajtur nga paragjykimet? Kush nuk ka pasur të bëje me bulizmin? ”

Jashtë mureve të Miss Univers – finalet e të ciles do të mbahen të hënën herët në kryeqytetin Bangkok të Tajlandës – komuniteti transgjinor vazhdon të margjinalizohet dhe keqkuptohet, me shkallë të larta të vetëvrasjes.

Një raport i zbuluar i Shtëpisë së Bardhë tha se administrata e Presidentit Trump po konsideron shtyrjen e ndryshimeve në ligj për të përcaktuar gjininë me tipare biologjike në lindje, ndërsa përpiqet të bllokojë njerëzit transgjinorë nga shërbimi ushtarak.

Ponce është sfiduese rreth asaj se si t’i përgjigjet Trumpit, një ish-fituese e Miss Universit, dhe të tjerëve që do të përpiqen ta fusin atë në trajtimet fizike.

“Unë gjithmonë them: të kesh një vaginë nuk të shndërron në një grua. Unë jam një grua, pothuaj para lindjes, sepse identiteti im është këtu, “i tha ajo AFP, duke bere xheste me kokë.

Ajo gjithashtu kontestoi klasifikimin e personave trans nga pjesë te gjëra të shoqërisë bazuar në paragjykime dhe vlerësime të ngushta të gjinisë.

“Të painteresuarit thonë atë që unë mund dhe nuk mund të bëj, atë që jam dhe çfarë nuk jam,” tha Ponce.

“Jo, më vjen keq. Të jesh grua është identiteti yt. Nuk ka rëndësi nëse jeni të bardhë, të zi, nëse keni vaginë … nëse keni një penis. ”

Ponce,qe punon me një fondacion në Spanjë që ndihmon fëmijët që luftojnë me stigmën e lidhur me të qenit trans, është e vetëdijshme për vizibilitetin që sjell në platformën e Miss Universe.

Performanca e saj deri më tani ka fituar lavdërime, qe nga paraqitja e saj si një balerine flamenco gjatë pjesës së kostumit kombëtar të konkursit deri në sfilaten ne pasarele në një fustan shndritës te ngjashme me një sirenë në kategorinë e veshjes së mbrëmjes.

“Ju mund të fuqizoni veten si unë dhe të ktheni diçka negative në forcën tuaj më të madhe”, tha ajo.

“Fëmijët janë të lindur pa paragjykime dhe mendoj se nëse flasim me ta për diversitetin që nga një moshë e re, ne mund të krijojmë një brez të ri njerëzish që rriten shumë më mirë, më tolerantë dhe me respekt”.

Ngjarja e këtij viti, e cila kritikët thonë se është një rikthim i stereotipeve të epokës para #MeToo, ka predikuar kryesisht një mesazh te përfshirjes.

Mburret me një juri të përbërë nga vetem femra drejtuese biznesi dhe ish titullare të Miss Universit.

Por gafat janë ende me bollëk – Mis SHBA Sarah Rose Summers mori një dush me ujë të nxehtë se u shfaq duke tallur konkurentet nga Vietnami dhe Kamboxhia në mediat sociale të cilat nuk qenë në gjendje të flisnin anglisht.

Ajo ka postuar një ndjese në instagram, duke thënë se nuk kishte “për qellim të lëndonte” konkurrentet e tjera.

Eventi i së hënës do të shohë fituesen e vitit të kaluar Demi-Leigh Nel-Peters të Afrikës së Jugut te kurorëzoje pasardhësen e saj në mesin e 94 shteteve në një ngjarje të drejtpërdrejtë televizive të organizuar nga komiku amerikan, Steve Harvey dhe supermodelja Ashley Graham.