Surpriza dimërore na presin në fundjavën tjetër: nëse nga nesër deri të enjten presioni i lartë do të na bëjë të shijojmë pranverën, nga 20 mars gjithçka ndryshon me një valë të fortë ajri të ftohtë dhe borë edhe në rrafshnaltat në pjesen Veri-Qendrore

NgaAlessandro Ferro

Dimër në pranverë, ky është paradoksi që mund të ndodhë në fund të javës tjetër, kur në orën 3.50 të Premten në 20 Mars do të fillojë pranvera astronomike.

Parashikimet nga Qendrat Meteorologjike tregojnë se si mund të jetë një valë e fortë e ajrit të ftohtë nga Evropa Veriore me reshje në zonat e ulëta.

Fundjave mes shiut dhe diellit

Për tani,aktualiteti na thote se do të jetojmë një fundjavë me dy fytyra: siç tregohet nga imazhet e dërguara nga sateliti, i gjithë Veriu dhe rajoni very-qendror janë aktualisht nën një batanije resh. Buletini i motit sot përfshin shira të shpërndarë dhe të përhershëm edhe me kalimin e orëve. Nga pasdite, shirat do të godasin gjithashtu rajonet qendrore.

E Diela do të jetë me diell mbi pjesën më të madhe të vendit: vranësira do të jetë zhvendosur larg në lindje dhe qielli do të kthehet i kthjellët ose pak i errët në të gjitha rajonet.Eshtë sinjali i mbërritjes së një zone tjetër me presion të lartë, e cila do të na mbajë ne shoqeri për pjesën më të madhe të javës tjetër

Anticiklon dhe nxehtë nga e hëna

Siç thonë ekspertët, nga e hëna presioni i lartë do të kthehet protagonist edhe nëse moti i mirë nuk do të jetë në gjendje të vendoset në një formë homogjene: në Jug do të ketë prani më të madhe të reve, me disa shira. Përveç zonave të përmendura, temperaturat do të kthehen të rriten në të gjitha rajonet me vlerat e pranverës.

Kushtet e motit nuk do të ndryshojnë ndjeshëm deri të enjten 19 mars: presioni i lartë do të vazhdojë të mbizotërojë pellgun mesdhetar, moti do të mbetet i qëndrueshëm dhe nuk pritet të priten reshje shiu. Temperaturat maksimale do të rriten më tej ndërmjet ditës së mërkurë dhe të enjte me vlera madje mbi 20 gradë nga veriu në jug.

Dhe papritur, ja, dimri

Nëse gjithçka konfirmohet, një ndryshim rrënjësor do të pësojmë nga e premtja 20 mars : sinjali i dimrit do të vijë nga rajonet Veri-Lindje ku kushtet e motit do të përkeqësohen ndjeshëm mes pasdites dhe mbrëmjes me mbërritjen e shirave, stuhive dhe reshjeve te borës në vende në lartësi të ulët.Eshtë hyrja e ajrit të ftohtë që do të godasë vendin tonë gjatë fundjavës në vijim.

Të shtunën dhe të dielën, erërat e ftohta nga Bora dhe Grecale do të përfshijnë anët e Adriatikut ku moti i keq do të përkeqesohet dhe dëbora madje mund të godasë zonat bregdetare dhe fushat. E ftohta e dimrit do të godiste edhe Veri-Qendrën ku temperaturat do të bien dhe reshjet do të marrin karakter dëborë në lartësi shumë të ulëta.

Sidoqoftë, duhet të theksohet se situata ende po evoluon dhe është absolutisht e nevojshme të prisni azhornime të reja nga Qendrat Meteorologjike.

VERITAS.COM.AL