Nicolas GAUDICHET

Beograd (AFP) – Numrat mund të jenë akoma modeste, por Ballkani, një prej rajoneve më të varfra në Evropë me infrastrukturën më të brishtë mjekësore, po gjallërohet kundër një rritje të infeksioneve me koronavirus.

Disa vende Evropiane kanë vendosur kufizime, të tilla si, një karantinë dy-javore për udhëtarët nga Bullgaria dhe Rumania, ose një rezultat negativ i testit të koronavirusit për të mbërriturit.

Në Serbi, situata është më e keqe se në prill, tha epidemiologu Predrag Kon në transmetuesin kombëtar RTS, veçanërisht në Beograd, ku sistemi shëndetësor është në pikën e ngopjes.

Kon, pjesë e ekipit kombëtar që merret me pandeminë e koronavirusit, njoftoi një rekord me 18 vdekje të Premten.

Protestuesit po demonstrojnë në rrugë çdo natë kundër asaj që ata thonë se është keqmenaxhimi i administratës ndaj krizës.

Në Kosovën fqinje, shqetësimi po rritet gjithashtu.

Blerim Syla, kreu i sindikatave të sektorit të shëndetësisë paralajmëroi se Kosova mund të bëhet Wuhan i Ballkanit – një referencë për rajonin Kinez që u godit më shumë nga virusi.

Nëse kjo do të ndodhte, tha ai, sistemi shëndetësor i Kosovës, tashmë nën një presion të jashtëzakonshëm, do të shembet. Shumë njerëz në Kosovë vendosin të kërkojnë trajtim në vendet fqinje.

Në anëtaren e BE, Kroaci, mikrobiologu Goran Lauc, pjesë e një ekipi shkencor që këshillon qeverinë, thotë se situata nuk është “keq”, por vëren se rastet po rriten ndërsa sezoni turistik po fillon.

– Shërbime të brishta shëndetësore –

Deri më tani, Ballkani i ka shpëtuar pandemisë koronavirus relativisht të sakta me gati 3.500 vdekje.

Tetë vdekjet e regjistruara të Premten në Kosovë dhe qindra raste të reja në Bosnje dhe Rumani ditët e fundit nuk janë ende të mjaftueshme për të vendosur kambanat e alarmit që po kumbojnë në bashkësinë ndërkombëtare.

Por Shqipëria, Bosnja, Bullgaria, Kosova dhe Rumania kanë regjistruar të gjitha numra rekord gjatë javës së kaluar, si në aspektin e raportit ditor të vdekjeve, ashtu edhe të rasteve të reja.

Sipas një të dhëne nga AFP në 10 korrik, këto vende llogaritnin 15 për qind të rasteve të reja të zbuluara atë ditë në Evropë, megjithëse ato përbëjnë vetëm shtatë përqind të popullsisë së Evropës.

Shërbimet shëndetësore në këto vende nuk janë të pajisura për të menaxhuar një zhvillim të tillë si ai që përmbyti pjesët e Evropës perëndimore në pranverë.

Ndërsa Italia ka 4.1 mjekë për çdo 1.000 banorë, Shqipëria ka vetëm 1.2 sipas shifrave të Organizatës Botërore të Shëndetit – mbulimi më i ulët në Evropë.

Në Bosnjë, shifra është 2.0, dhe në Rumani 2.2. Udhëheqësi i Unionit, Blerim Syla thotë se Kosovës i mungojnë 5,500 profesionistë shëndetësorë.

Në rrugët e Beogradit, një demonstrues, Petar Gjuric, u bë fytyra e zemërimit në rritje, duke bërtitur para kamerave se babai i tij kishte vdekur sepse nuk kishte respirator për ta shpëtuar.

Në Shqipëri, e cila deri më tani ka regjistruar gati 100 vdekje, autoritetet këmbëngulin se situata është ende nën kontroll.

Por drejtoresha e spitalit të sëmundjeve infektive në Tiranë, Najada Como u tha qytetarëve se duhet të kuptojnë se “zgjidhja nuk është përmes trajtimit spitalor, ku ne po bëjmë të pamundurën të kujdesemi për të sëmurët rëndë”.

– Shtytja kundër bllokimeve –

Por zemërimi ndaj klasave qeverisëse dhe paqëndrueshmëria kronike politike e rajonit nuk po e ndihmon çështjen.

Administratat e brishta po merren me krizën në Kosovë dhe në Maqedoninë e Veriut, e cila ka nivelin më të lartë të vdekjeve në rajon me 176 vdekje për milion banorë.

Maqedonasit e Veriut shkojnë në votime të Mërkurën për të zgjedhur një qeveri të re. Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç ndërkohë po paguan çmimin pasi deklaroi se e kishin mundur koronavirusin ditë para zgjedhjeve parlamentare të 21 qershorit, ku partia e tij fitoi.

Pasi njoftoi një rikthim të bllokimit në fillim të javës së kaluar, ai u detyrua të tërhiqet përballë protestave të zemëruara dhe ndonjëherë të dhunshme të rrugës.

Për shumë vëzhgues, Ballkani doli nga bllokimi shumë shpejt.

Në Serbi, baret dhe klubet e natës rihapeshin për një kohë sikur rreziku të kishte kaluar. Disa njerëz madje vazhduan të shtrëngonin duart.

Në Maqedoninë kryesisht Ortodokse, besimtarët u kthyen përsëri në traditën e Pashkëve të ndarjes së kungimit me një lugë.

Dhe të Dielën, ministria e shëndetësisë në Bullgari u dha të gjithëve sqarimet për klubet e natës dhe diskotekat që të hapeshin vetëm tre ditë pasi i mbyllën ato pas një numri të madh të rasteve.

“Mungesa e respektimit të rregullave të distancimit social ka mundësuar në një masë të madhe transmetimin e virusit, i cili po manifestohet më agresivisht,” tha epidemiologja Eugena Tomini nga Instituti i Shëndetit Publik në Shqipëri.

VERITAS.COM.AL