Etiketa: australi

Koronavirusi në Australi: Melburni fillon mbylljen e dytë.
Qyteti i dytë më i madh në Australi ka filluar një bllokim të dytë, në përgjigje të një sulmi nga infeksionet e reja të koronavirusit. Pesë milion banorë të Melburnit do të ndalohet të dalin ng...
Australi: Mund të ketë më shumë vdekje nga vetëvrasjet se sa nga vetë Virusi.
Shkruan Breitbart News Rritja e niveleve të vetëvrasjeve të shkaktuara nga bllokimi në Australi parashikohet të tejkalojë vdekjet nga koronavirusi Wuhan, raportoi të enjten një burim nga Austra...
Babai e donte familjen e vajzës që të jetonte jo larg tij. Kjo është arsyeja pse vrau vajzën dhe dhëndërin/ Një shqiptar në Australi
Arsyeja e vrasjes së vajzës së vet dhe burrit të saj natën e Vitit të Ri është gjetur në kërkesën e përhershme të babait shqiptar: ‘Nuk dua të largoheni në një shtëpi larg meje!’. Kështu kishte th...
Australia ‘mbytet’ nga zjarret, disa njerëz janë zënë në kurth mes flakësh, ekipet ‘dorëzohen’.
Autoritetet Australianë thonë se një “numër i paprecedent” deri në nivel emergjence, po kërcënojnë shtetin New South Wales (NSW). Më shumë se 90 zjarre ishin të ndezura rreth shtetit ditën e Pr...
Foto/ Para dy javësh e vrau i ati, shqiptar në Australi. E ëma dhe vëllai i japin sot lamtumirën 20 vjeçares Sabrina Lekaj.
Familja, të afërmit, miqtë dhe dashamirësit i kanë dhënë lamtumirën e fundit 20-vjeçares shqiptare, Sabrina Lekaj, e cila u vra nga i ati. Vëllai i saj 11-vjeçar Pyrrhus, nëna e saj Romina dhe gjy...
Austria ndalon simbolet e Vëllazërisë Myslimane, PKK-së, Ujqit gri Turq
  Ministria e Brendshme austriake ka ndaluar disa simbole ekstremiste, duke përfshirë ato nga ultra-nacionalistët turq, terroristët kurdë dhe Vëllazëria Myslimane. Në total, 13 flamuj d...
Një gjyshe 102-vjeçare ‘lundron qiellit’ dhe bëhet parashutistja më e vjetër në botë
Një 102 vjeçare, ose 'gjyshe e madhe', mund të shënohet si lundruesja me parashutë në qiell më e vjetra në botë, pasi u hodh 14,000 këmbë (4,300 metra) përmes qiejve të Australisë Jugore. Një- ...
Australi: Gazetarja “dëbohet” nga parlamenti për “fustan shumë të shkurtër”
( FOTO: Gazetarja Patricia Karvelas)/ -Gazetarja menjëherë mori solidaritetin e shumë kolegeve, të cilat akuzuan stafin e Kryeministrit për nisjen e një protokolli "që dëmtonte lirinë e të vesh...
Australi, kërkesa për dhjake, priftërinj të martuar dhe një Kishë për LGBT
Në Australi, një kryedioqezë ka prodhuar një dokument pune ku kërkojne"gra dhjake dhe kapelane", "priftërinj të martuar" dhe një "kishë më gjithëpërfshirëse me persona LGBT" Nga: Matteo Orlando...
Kjo është familja Miles që u gjet e vrarë në Margaret River, Australi.
( Katrina Miles jetonte në banesë me prindërit dhe katër fëmijë)/  Të afërmit dhe familja e të dyshuarve si të vetëvrarë në Perëndim të Australisë, thonë se janë “të tronditur” nga ajo që ndodh...
Faqja 1 prej 212