Etiketa: ballkani

BE, liderët e Ballkanit të riafirmojnë lidhjet mes krizave të virusit
LORNE COOK dhe LLAZAR SEMINI Associated PressMaj 6, 2020, Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama flet gjatë një interviste për Associated Press në Tiranë, e Mërkurë, 6 maj 2020. Vendet e Ballk...
BE siguron shpresat e shteteve të Ballkanit se nuk janë harruar
Lajla VESELICA Zagreb (AFP) - Ndërsa kriza e koronavirusit ngurtëson kufijtë e Evropës dhe than burimet e kontinentit, Brukseli po përpiqet të sigurojë fqinjët e tij të Ballkanit që nuk i ka ha...
BE rifiton ‘kredibilitetin’ me lëvizjen në Ballkan
Nga: Damon WAKE Bruksel (AFP) - Ministrat e BE aprovuan të martën fillimin e bisedimeve të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, një veprim i përshëndetur si rikthimi i "besueshmë...
Palmer: Rusia e do Ballkanin me një element kaosi në të.
I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, tha se Rusia dëshiron që ky rajon të jetë “i përçarë, kundër vetes dhe me një element kaosi në të”. Në një...
Armët e vogla rrezik për botën; në Ballkan qarkullojnë 6 milion.
1 miliardë armë të vogla dhe armatime të lehta përbëjnë rrezik për sigurinë dhe paqen në botë. Këshilli i Sigurimit të OKB thotë se mungesa e kontrollit ka efekte negative shumë të mëdha mbi çësht...
Akademiku Rexhep Qosja: ‘Besoj se gabimin ndaj nesh BE do ta korrigjojë!’
Nga Jonida Hitoveizi/ Akademiku Rexhep Qosja ka folur për dritare.net lidhur me aktualitetin në dy vendet, Shqipëri dhe Kosovë, ku thekson se dy liderët, Edi Rama e Albin Kurit në emër të ndrys...
Po Vucic, si mendon për ‘Shengenin Ballkanik’ dhe negociatat me BE?!
“Procesi i integrimit në BE nuk varet nga ne, ne thjesht bëjmë punën tonë”, deklaroi presidenti i Serbisë gjatë fjalës së tij në konferencën e mbajtur pas takimit të Samitit të Ohrit. Më tej, A...
“Shengeni i Ballkanit Perëndimor”, Rama: S’është ideja ta ndajmë Ballkanin Perëndimor, s’ka arsye që Kosova të vetëpërjashtohet
Pas deklaratës së kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vucic në konferencën e mbajtur pas takimit të Samitit të Ohrit, fjalën e mori kryeministr...
Matthew Palmer: ‘Mini-Shengen- iniciativë premtuese. BE do t’i kthehet në Maj negociatave me Ballkanin’
I dërguari i posaçëm i Departamentit Amerikan të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Mathew Palmer kërkon që Këshilli Europian t’i rikthehet çështjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Ve...
Siguria energjetike/ SHBA: Shqipëria dhe Ballkani mund të formojnë bërthamën për të furnizuar Perëndimin
Në konferencën ‘Shtetet e Bashkuara të Amerikës në Ballkanin Perëndimor’, e zhvilluar në Tiranë, Leyla Moses-Ones, e ngarkuara me punë në Ambasadën Amerikane, foli edhe për sigurinë energjetike si...
Faqja 1 prej 41234