Etiketa: borchardt

Borchardt “non grata”/ Reagon OSBE në Vienë
Pas shpalljes së ambasadorit Bernd Borchardt si i pa dëshiruar në zyrën e presidentit Ilir Meta vjen reagimi i parë nga zyra qendrore e OSBE në Vienë. Gazetari Top-Channel, Muhamed Veliu përmes...
Meta e shpalli “non grata”/ Borschardt: ‘OSBE- organizatë legjitime në Shqipëri, më lini të qetë’.
Pas takimit me partitë e opozitës ambasadori i OSBE u pyet për vendimin e Metës, i cili e shpalli këtë të fundit “non grata’. “OSBE organizatë legjitime në Shqipëri, më lini të qetë”, tha ai. ...
Lojë ekstreme me populizmin/ Meta shpall ‘non grata’ ambasadorin e OSBE, Borchardt.
‘Vuri në diskutim dekretet e u tregoi gishtin shqiptarëve ’, zbulohet letra e Metës: Bernd Borchardt jo më i mirëpritur në Presidencë Ambasadori i OSBE në Tiranë, Bernd Borchardt nuk është më i...
‘Po mirë, atëherë- thotë Borchardt- po ta sjell vetë ftesën zoti Basha!’
Nesër, në 25 shtator mbahet një tryezë gjithëpërfshirëse mbi Reformën Zgjedhore, e drejtuar nga OSBE. Kryetari i PD, Basha ka thënë se ‘ftesa nuk ka mbërritur në selinë e PD’. Atëherë vetë ambasad...
Pse u sulmua ambasadori i OSBE? ‘Sulmohen ata që përpiqen të vendosin faktet kundër mitit’
 Nga: Bernd Borchardt, ambasador Kur Genta më ftoi për të folur sot këtu, mendova për konceptin e armikut të popullit dhe u përpoqa të bëja një kërkim se nga rridhte ky koncept, cila është hist...
Protesta e 16 shkurtit, OSBE: Me trazira nuk vihet në pushtet!
Ambasadori i OSBE-së në Tiranë, Bernd Borchardt i ka bërë thirrje opozitës të tregohet e kujdesshme në protestën e ditës së shtunë. Ai shprehet se trazirat janë një rrugë e shkurtër dhe e gabua...
SHBA, letër drejtuar Borchardt: Aty ke “një ish ministër të Brendshëm të implikuar në Itali” me trafikantët e drogës.
SHBA-të i shkruajnë kreut të prezencës së misioni të OSBE-së në Shqipëri, Bernd Borchardt. Përmes një letre SHBA falënderon OSBE për rolin që ka luajtur në vendin tonë, si dhe e inkurajon këtë mis...
Bernd Borchardt, ambasador i ri i OSBE në Tiranë
  Ambasadori i deritanishëm i OSBE, Florian Rauning, largohet nga misioni i tij në Shqipëri për arsye të përfundimit të afatit kohor. Ai ishte njohës i mirë i vendit tonë dhe gjuhës shqipe...