Etiketa: brazil

Zjarret në Amazonë: Franca kërcënon se do të bllokojë marrëveshjen tregtare të BE.
Franca dhe Irlanda thonë se nuk do të ratifikojnë marrëveshjen e madhe tregtare me Afrikën e Jugut derisa Brazili nuk bën më shumë për të luftuar zjarret në Amazon. Lideri francez, Emmanuel Mac...
Brazil, ish-presidenti Michel Temer arrestohet për korrupsion
-Administrata Bolsonaro ka komentuar arrestimin e shkëlqyer duke përsëritur angazhimin e presidentit aktual për të çrrënjosur korrupsionin nga vendi i Amerikës së Jugut- Nga: Gerry Freda / I...
Donald Trump takohet me presidentin konservator populist të Brazilit në Shtëpinë e Bardhë
Chris Kleponis-Pool/Getty Presidenti Donald Trump u takua me Presidentin e Brazilit Jair Bolsonaro të martën në Zyrën Ovale. Të dy udhëheqësit shkëmbyen bluzat e futbollit nga vendet e tyre ...
10 sportistë të rinj vdesin në një zjarr të tmerrshëm në një klub sporti në Rio
Një zjarr i madh ka përpirë konviktin e qendre trajnimi për të rinj në një nga klubet më të mëdha të futbollit në Brazil, duke vrarë 10 persona. Tre të tjerë gjithashtu janë plagosur kur zjarri...
Brazil: Bolsonaro premton të pushojë punonjësit komunistë të qeverisë
(AP Photo/Eraldo Peres) Shefi i stafit të presidentit brazilian Jair Bolsonaro, Onyx Lorenzoni, u tha gazetarëve pas një takimi të kabinetit të enjten se Bolsonaro synon të flakë çdo "komunist"...
Jair Bolsonaro premton të zhvendosë ambasadën e Brazilit në Jerusalem
2 nëntor (UPI) - Brazili do të lëvizë ambasadën e saj në Izrael nga Tel Avivi në Jerusalem, njoftoi presidenti i ri i zgjedhur Jair Bolsonaro në Twitter, duke ndjekur lëvizjen e mëparshme të admin...
Konservatori Jair Bolsonaro zgjidhet President i Brazilit
The Associated Press   Brazilianët zgjodhën të dielën Jair Bolsonaro të Partisë Social-Liberale (PSL) të krahut te djathtë, presidentin e tyre të ri, duke i dhënë atij një avantazh dysh...
Facebook mbyll “Rrjetin kryesor” të mbështetësve të Jair Bolsonaros pak ditë para zgjedhjeve të Brazilit
Sipas asaj qe raportohet Facebook thuhet se ka futur ne listat e zeza akauntet dhe faqet  e"rrjetit kryesor mbështetes" të kandidatit presidencial brazilian të krahut te djathtë Jair Bolsonaro më ...
Brazili kthehet djathtas: Bolsonaro fiton raundin e parë si president.
(Kandidati i krahut të djathtë eliminon Fernando Haddadin, trashëgimtarin e Lula-s. Por për të zgjedhur presidentin do të duhet balotazhi)/ Janë zgjedhje ndoshta historike ato që Brazili sapo k...
Zjarri ‘fshin’ historinë 200 vjeçare të Muzeut Kombëtar në Brazil.
Një zjarr i pazakontë ka mbytur Muzeun Kombëtar të Brazilit në Rio de Janeiro, institucioni më i vjetër shkencor në vend. Shumica e 200 milionë objekteve muzeale, ku përfshihen dëshmitë më të v...
Faqja 1 prej 212