Etiketa: brexit

Britanikët i bëjnë tirrje Theresa May të shfrytëzojë dobësinë e Merkel për të ulur faturën e Brexit
Mbështetësit e parti ve Britanike që kryesojnë  ‘Brexit-in’  i kanë kërkuar kryeministres Theresa May që të shfrytëzojë avantazhin nga dobësimi i kancelares gjermane Angela Merkel në dështimin për...
Gazetari eurofil: “Ky dimër i egër do të vrasë shumë të moshuar që votuan për Brexit dhe nipat do t’u pështyjnë mbi varre”.
Një autor që shkruan për gazetën ‘The Neë European’  ka krijuar neveri me një spekulim  se sa votues të moshuar të Brexit do të vdesin këtë dimër. Njëkohsisht ai ka predikuar se “nipat e tyre do t...
Theresa May përgatitet për “jo marrëveshje” rreth Brexit me BE, mes thirrjeve për dorëheqje.
Kryeministrja Theresa May është gati të ‘zhbllokojë”  milionat e paundëve në përgatitje për ‘jo marrëveshje” me Bashkimin Europian (BE), si një ofertë për të ruajtur postin e kryeministrit dhe për...
Fjalimi në Firence i kthehet ‘shpullë fytyrës’ Theresa May, shkruan media gjermane.
Duke cituar 'pasigurinë' rreth Brexit, kompania e këkrimit dhe vlerësimit të krditit Moody's ka reduktuar vlerat e kreditit Birtanik vetëm pak orë pasi Theresa May deklaroi se mund ta mbante vendi...
Theresa May komploton që të mbajë Britaninë në BE edhe dy vjet të tjerë.
Kryeministre Britanike, Theresa May iu adresua liderëve evropian dhe votuesve që nga Firence- një qytet mesjetar- i zgjedhur ndoshta si vend për bashkimin me sipërmarrjet dhe tregun e lirë. Fja...
Nigel Farage do të kthehet në ‘betejë’ në qoftë se….
Ish kryetari i UKIP dhe lider i Brexit, Nigel Farage, ka thënë se do të kthehet në ‘vijën e frontit’ të politikës në qoftë se qeveria e lidh Mbretërinë e Bashkuar pas Bashkimit Europian (BE) për n...
Vezë të prishura, pork vrasës, burger kali: Dështimi i Lëvizjes së Lirë të Ushqimit në Europë
Ndërsa media Britanike është bazuar në të ardhmen e mundshme të importit të ushqimit nga Shtetet e Bashkuara pas Brexit, një skandal i vërtetë i ushqimit po zhvillohet në Europë. Autoritetet e Bel...
Mick Jagger revoltohet kundër Trumpit dhe Brexitit
Këngëtari i Rolling Stones-ave ka hedhur në treg dy këngë në kundërpërgjigje të ndryshimeve politike në Mbretërinë e Bashkuar dhe në SHBA. “Mesazh urgjent nga ana e Mick Jagger. Gotta Get a Gri...
Brexit: BE me ‘kalandra greke’. Juncker zvarrit dhe thotë se ‘oferta UK nuk është e mjaftueshme’.
(FOTO: Jean- Claude Juncker)/ Përpjekjet për të siguruar qytetarët e BE që jetojnë në Britani rreth të ardhmes pas Brexit janë ‘hapi i parë por jo i mjaftueshëm”, tha zyrtari më i lartë i BE, J...
Sot është njëvjetori i Brexit. Farage e quan ‘Dita e Pavarësisë së Britanisë”.
Një vit mbushet sot që nga vota publike e Britanikëve për të lënë Bashkimin Europian. Sot pas një viti, negociatat sapo kanë nisur dhe anëtarët e Parlamentit akoma po përpiqen të  argumentojnë ...
Faqja 10 prej 13« E para...89101112...E fundit »