Etiketa: brexit

Brexit: Mbretëria e Bashkuar dhe BE bien dakord për shtyrje deri në 31 Tetor.
Liderët e Bashkimit Europian kanë pranuar shtyrjen  me gjashtë muaj të Brexit-it britanik, p[as pesa orë bisedime në Bruksel. Afati i ri- 31 tetor- eviton shpresën e Mbretërisë së Bashkuar për ...
May drejt Berlinit dhe Parisit për të lypur një zgjatje të Brexit
Theresa May pritet të takojë kancelaren gjermane Angela Merkel në Berlin dhe presidentin francez Emmanuel Macron të martën në Paris, në një përpjekje për të shtyrë Brexitin. Si rezultat, zonja ...
I FUNDIT: May i kërkon BE-së shtyrjen e Brexit deri në 30 qershor
Reuters njofton se kryeministre Theresa MAy e Britanisë i ka kërkuar Bashkimit Europian shtyrjen e marrëveshjes mbi Brexit deri në 30 qershor. Siç dihet Bashkimi Europian është i vendosur të mo...
Krerët Eurokratë bëjnë thirrje për të refuzuar kërkesën e Theresa May për shtyrjen e Brexit
  Figurat e larta të BE po bëjnë thirrje për Bashkimin Evropian që të refuzojë apelin e Theresa May për një zgjatje të shkurtër të Brexit, datës së largimit të Mbretërisë së Bashkuar, nga ...
92 për qind e votuesve të Leave ndjehen ‘të tradhtuar’ nga trajtimi i Brexit nga qeveria
  Më shumë se nëntë në dhjetë (92 për qind) votues të Leave ndjehen 'të tradhtuar' nga mënyra se si qeveria ka trajtuar Brexit, ndërsa dy të tretat e të gjithë votuesve ndjejnë të njëjtën ...
John Bolton: Trump ‘i paduruar që vullneti i popullit britanik të plotësohet’
  Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Presidentit Trump John Bolton ka ofruar disa fjalë sigurie për popullin britanik në ditën kur Britania e Madhe duhej të largohej nga Bashkimi Europian,...
Brexit, prapë hidhet poshtë marrëveshja. Theresa May: “Pasoja serioze”. Dy rrugët që mbeten
Një humbje tjetër për Theresa May: prape hidhet poshtë marrëveshja e saj mbi Brexit. Dhe tani dalja nga Bashkimi Evropian gjendet përballe një udhëkryqi që nuk mund të anashkalohet. Për të tret...
Kryeministre May thotë se do të heqë dorë nëse marrëveshja e saj e Brexit do të kalojë
LONDËR (Reuters) – Kryeministrja britanike Theresa May tha të mërkurën se do të largohet nga posti nëse marrëveshja e saj e divorcit me BE-në, dy here e rrezuar, do të kalojë në përpjekjen e tretë...
Sondazhet: Shumica e britanikëve mendojnë se parlamenti ‘është i vendosur’ për të ndalur Brexit.
  Një sondazh nga ComRes ka zbuluar se shumica e votuesve besojnë se Parlamenti po përpiqet të ndalë Mbretërinë e Bashkuar të lërë BE-në, rezultatet vijnë pasi Dhoma e Përfaqesuesve e domi...
1.000 ditë pas votimit të Brexit, demokracia është ‘gjithshka por e vdekur’ në Britaninë e Madhe, thotë Donald Trump Jr.
Djali i Presidentit Donald Trump, Donald Junior, ka thënë se kryeministrja britanike Theresa May duhet të kishte dëgjuar këshillat e babait të tij se si të zhvillojë negociatat e Brexit, pasi proc...
Faqja 5 prej 14« E para...34567...10...E fundit »