Etiketa: is_tag

37 miliardë Pound të ‘divorcit Brexit’ nuk do të paguhen deri në vitin 2064
Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë të paguajë të ashtuquajturën ‘faturë e divorcit’ të Brexit edhe për afërsisht 50 vjet të tjerë, deri në vitin 2064, ka vlerësuar Zyra për Përgjegjësinë e Buxhet...
BE para dilemave të buxhetit. Liderët e BE diskutojnë gropën post- Brexit.
(FOTO: Jean- Claaude Junker, president i KE- Foto AP)/ Liderët e shteteve anëtare të BE- minus kryeministren e Britanisë- u takuan të Premten për të diskutuar se si do të përballojë blloku grop...
Brexit: ‘S’ka marrëveshje”? BE-së i kushton 507 miliardë £; ndërsa Britania fiton 641 miliardë £/ Studimi.
Një studim i ri ka kalkuluar se nëse ‘nuk ka marrëveshje’ për Brexit, atëherë kjo do t’i  kushtojë Bashkimit Europian (BE) 507 miliardë £. Por nëse nuk ka marrëveshje, kjo i jep Britanisë një fat ...
Më në fund: Presidenti i KE, Junker, pranon: ‘Brexit do të ndodhë; nuk ka referendum të dytë’.
Presidenti i Komisionit Europian ka thënë se Brexit-i do të vazhdojë dhe se nuk do të ketë referendum të dytë, ndërsa ka paralajmëruar se shtetet anëtare që do të mbeten do të paguajnë më shumë pë...
Ministri gjerman shikon ‘Brexitin’ si model për Turqinë dhe Ukrainën.
Një Brexit ‘i zgjuar’ mund të shërbejë si model për marrëdhëniet e ardhshme më shtetet e BE- tha ministri gjerman i Punëve të Jashtme Sigmar Gabriel. Turqia dhe Ukraina mund të jenë dy shtete q...
Liderët e BE, të lumtur me dështimin e Theresa May. Kërkojnë Brexit të ‘butë’.
Sipas zhvillimeve dhe analizave të fundit, nuk është ende e qartë nëse Theresa May dështoi me dashje apo pa dashjen e  saj në Parlament ku 12 deputetë votuan kundër, ndër të cilët 8 ish ministra K...
Qeveria Britanike humb në votimet kyç të Brexit; kundër 12 deputetë konservatorë të May.
Qeveria e Theresa May ka humbur ngushtë në votimin kyç mbi ligjin e Brexit pas rebelimit të 12 parlamentarëve të Partisë Konservatore Britanike. Në një goditje kundër kryeministres Theresa May,...
Ministrat britanik ballafaqohen në Parlament me pyetje ‘të vështira’ mbi dështimin e Brexit.
Ministrat e qeverisë Britanike po përballen m,e pyetje në Parlament rreth dështimit të marrëveshjes së Brexit pas përplasjes me Partinë e Irlandës së Veriut, DUP. DUP, mbështetja e gtë cilës në...
Mbretëria e ndarë: Zemërim, ndërsa Theresa May paqësisht sakrifikon Irlandën e Veriut për BE.
Fjalët po vijnë rrotull se Theresa May është e gatshme që të lërë Irlandën e Veriut brenda Bashkimit Doganor të BE për të plotësuar kërkesat e BE mbi kufijtë e Britanisë me Republikën e Irlandës....
Britanikët i bëjnë tirrje Theresa May të shfrytëzojë dobësinë e Merkel për të ulur faturën e Brexit
Mbështetësit e parti ve Britanike që kryesojnë  ‘Brexit-in’  i kanë kërkuar kryeministres Theresa May që të shfrytëzojë avantazhin nga dobësimi i kancelares gjermane Angela Merkel në dështimin për...