Etiketa: brexit

Qëndrojmë së bashku, May e Britanisë bën thirrje për unitet mbi Brexit
Nga: Elizabeth Piper dhe Gabriela Baczynska, Reuters LONDËR / LUKSEMBURG (Reuters) - Kryeministrja britanike Theresa May i tha të martën ministrave te saj se do të siguronin një marrëveshje Bre...
BE po përgatitet të ofrojë një lehtësi Brexit-i për Theresa May.
( FOTO: Theresa May Matt Cardy/Pool via REUTERS) Shtetet anëtare të BE thuhet se janë të gatshme të marrin në konsideratë një marrëveshje të Brexit që lejon Britaninë të qëndrojë në tregun e ...
Theresa May kërcënon kombin: “Pranoni Brexit-in tim, ose nuk ka fare Brexit”.
Kryeministrja Theresa May, pasi bëri kaq shumë sanksione ndaj BE, ka zbuluar një “vendim të çeliktë, duke paralajmëruar vendin që të pranojë Brexit ultra- të butë të saj, ose rrezikohet “të mos ke...
Ministri Britanik i Brexit, David Davis, jep dorëheqjen. Theresa May bie në krizë.
( FOTO: Zoti David Davis u emërua ministër i Brexit në 2016)/ Kryeministre Britanike, Theresa May përballet me një krizë brenda kabinetit të saj. Kriza kulmon sot, ditë e Hënë, pasi ministri i ...
Boris Johnson admiron Trump duke paralajmëruar ‘tradhti ndaj Brexit’.
Sekretari i shtetit për Punët e Jashtme i Britanisë, Boris Johnson ka thënë se admiron nuhatjen e fortë të Presidentit Trump në rrugën e marrëveshjeve me burokratët e Bashkimit Europian (BE), duke...
Britanikët, sot dhe në 2020, do të votonin fuqishëm për të hedhur poshtë ribashkimin me BE pas Brexit.
Qytetarët britanik thonë se do të hidhnin poshtë ribashkimin me Bashkimin Europian (BE) me një superioritet në votime prej 16 përqind. Kjo do të ndodhte sikur të bëheshin votime të tjera mbi çësht...
Të dy kampet e ‘Breksit’ grinden mbi dy pasaportat…
Pasaporta blu që ishte bërë njëri nga simbolet e Brexit, e përqeshur nga votuesit për ta mbajtur Britaninë në BE, është përshëndetyr me fuqi nga Breksitasit. Kështu që prodhuesit e pasaportës s...
37 miliardë Pound të ‘divorcit Brexit’ nuk do të paguhen deri në vitin 2064
Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë të paguajë të ashtuquajturën ‘faturë e divorcit’ të Brexit edhe për afërsisht 50 vjet të tjerë, deri në vitin 2064, ka vlerësuar Zyra për Përgjegjësinë e Buxhet...
BE para dilemave të buxhetit. Liderët e BE diskutojnë gropën post- Brexit.
(FOTO: Jean- Claaude Junker, president i KE- Foto AP)/ Liderët e shteteve anëtare të BE- minus kryeministren e Britanisë- u takuan të Premten për të diskutuar se si do të përballojë blloku grop...
Brexit: ‘S’ka marrëveshje”? BE-së i kushton 507 miliardë £; ndërsa Britania fiton 641 miliardë £/ Studimi.
Një studim i ri ka kalkuluar se nëse ‘nuk ka marrëveshje’ për Brexit, atëherë kjo do t’i  kushtojë Bashkimit Europian (BE) 507 miliardë £. Por nëse nuk ka marrëveshje, kjo i jep Britanisë një fat ...
Faqja 9 prej 14« E para...7891011...E fundit »