Etiketa: gjermani

COVID19/ Pse Gjermania nuk do të jetë kurrë Lidere e Evropës
Andreas Kluth Bloomberg prill 30, 2020, (Opinion i Bloomberg) - Koha është padyshim e vështirë. Viti 2020 ishte menduar të ishte momenti që Gjermania të tregojë lidership, pasi merr përsipë...
Para se në Gjermani, terrroisti taxhik do të kryente sulme në Shqipëri.
  Zbardhen detaje të reja nga arrestimi i terroristit nga Taxhikistani, të ISIS, Komron Zukhurev, në Shqipëri. 24-vjeçari është pjesë e një celule, që planifikonte sulme në Gjermani, ku de...
Merkel përballet me kritika në rritje mbi strategjinë gjermane të viruseve
Kancelarja gjermane Angela Merkel është vlerësuar brenda dhe jashtë vendit për reagimin e saj ndaj krizës së koronavirusit, ndërsa edhe zërat e pakënaqësisë rriten  duke thënë se mbështetja për st...
Covid19/ Merkel paralajmëron “ende vetëm fillimi” i krizës
Kancelarja gjermane Angela Merkel thotë se vendi i saj duhet të mbetet "syhapur dhe i ndërgjegjshëm" në trajtimin e krizës së koronavirusit, pasi "nuk është faza e fundit, por ende vetëm fillimi"....
Gjermania ka përsëri një dorë fituese në Evropë
Ferdinando Giugliano (Opinion i Bloomberg) - Të enjten, liderët e Bashkimit Evropian do të mblidhen për të vendosur për një përgjigje të përbashkët ndaj krizës ekonomike të shkaktuar nga Covid-...
Gjermania anulon festivalin e birrës Oktoberfest për shkak të koronavirusit
BERLIN (Reuters) - Oktoberfest i Gjermanisë, festivali më i madh popullor në botë, ku festues nga e gjithë bota mblidhen për të pirë sasi të mëdha të birrës, është anuluar për shkak të krizës së k...
“Ju po rrezikoni botën”: Tabloidi gjerman hyn në luftë me Kinën
A mund të kishte bërë Kina më shumë për të parandaluar pandeminë e koronavirusit? Një redaktor i tabloidëve në Gjermani sigurisht që mendon kështu dhe një përleshje e jashtëzakonshme ka shpërthye...
Koronavirusi, gjendet molekula që bllokon “motorin” e tij.
Studiuesit gjermanë kanë identifikuar molekulën që mund të frenojë proteinën që lejon që virusi të përsëritet. Në laborator punohet për të krijuar ilaçe efektive. Por do të duhet kohë   ...
Konkurrenti Gjerman për lidershipin e CDU-së Merz ka koronavirus
Andreas Rinke, Reuters Mars 17, 2020 BERLIN (Reuters) - Friedrich Merz, një nga kandidatët më të predispozuar për të marrë përsipër udhëheqjen e Kristian Demokratëve konservatorë (CDU),të Kance...
Gjermania përpiqet të ndalojë SHBA të joshë firmat që bëjnë kërkime mbi vaksinën e koronavirusit
Paul Carrel dhe Andreas Rinke BERLIN (Reuters) - Berlini po përpiqet të ndalojë Uashingtonin për të bindur një kompani gjermane që bën kërkime mbi një vaksinë të koronavirusit për të transf...
Faqja 2 prej 2212345...1020...E fundit »