Etiketa: hong-kong

Shtetet e Bashkuara, mbi të drejtat e njeriut për Hong Kongun. Kina tërbohet
-Dhoma e SHBA ka aprovuar të ashtuquajturin Aktin e të Drejtave të Njeriut dhe Demokracisë të Hong Kongut. Kina sulmon: "Ndërhyrje në punët tona të brendshme"- Nga: Federico Giuliani Shtetet...
Kina dërgon në Hong Kong transportues të blinduar dhe paramilitarë pa fund.
SHENZHEN, Kina (AP) — Anëtarë të Policisë së Armatosur Paramilitare të Popullit kanë marshuar dhe kanë ushtruar kontrolle masive në komplekset sportive në Shenzhen dhe kudo përreth Hong Kong gjë q...
Trump sugjeron takim ‘personal’ me presidentin Xi. Kina ‘nuk mund ta zgjidhë humanisht problemin në Hong Kong’.
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka sugjeruar “një takim personal” me presidentin kinez, Xi Jinping për të diskutuar mbi krizën politike që ka mbërthyer Hong Kong-un. Në një pos...
Kina paralajmëron protestuesit në Hong Kong: ‘Mos luani me zjarrin’.
Kina ka lëshuar një paralajmërim të fortë në drejtim të protestuesve në Hong Kong duke iu thënë se ‘Të luash me zjarrin, duhet të presësh zjarr!’. Një zëdhënës i zyrës më të lartë të Policisë n...
Hong Kong: Policia hedh gaz lotsjellës në protestën e paautorizuar në Yuen Long.
Policia e Hong Kong-ut ka hedhur gaz lotsjellës në një p[rotestë të pa autorizuar ku morën pjesë mijëra demonstrues. Protestuesit po marshonin nga distrikti verior i of Yuen Long, ku po dënonin...
Lufta e lajmeve të rreme përçan dhe konfuzon në Hong Kong
  Nga: Breitbart News Hong Kong (AFP) - Tanke kineze në kufi? False. Fotoja e një protestuesi që kafshon gishtin e një polici? Mashtruese. Në Hong Kongun e polarizuar, një luftë e lajme...
Hong Kong, ka pikë kthese, por shpirtrat e protestës nuk janë qetësuar.
Guvernatorja, Carrie Lam, vendos një gur varri mbi ligjin që ka shkaktuar revoltat Federico Giuliani Kthese në Hong Kong. Ish-guvernatorja e ish kolonisë angleze, Carrie Lam, ka njoftuar se ...
Protestuesit e Hong Kongut bllokojnë autostradën jashtë parlamentit.
  Hong Kong (AFP) - Qindra protestues anti-qeveritarë bllokuan rrugën kryesore jashtë parlamentit të Hong Kongut të premten, ndërsa u mblodhën për të kërkuar përzenien e udhëheqësit pro-Pe...
Udhëheqësja e Hong Kong-ut, Carrie Lam, kërkon ndjesë pas protestave masive
  18 qershor (UPI) – Shefja e ekzekutivit e Hong Kongut Carrie Lam kërkoi ndjesë për publikun të martën pas protestave masive në ishull mbi një projekt-ligj të diskutueshëm, por nuk ofroi ...
Trump do të ngrejë problemin e protestave në Hong Kong me Xi në G20: Pompeo
Uashington (AFP) - Presidenti i SHBA Donald Trump do të diskutojë protestat masive në Hong Kong me homologun e tij kinez Xi Jinping në samitin e ardhshëm të G20, tha të djelën sekretari i shtetit ...