Etiketa: kina

“Fund i Historisë”/ Rënia e Bashkimit Sovjetik në 1991 dhe ngritja e Kinës në 2017.
-Ndoshta zëri më i spikatur gjeopolitik në ato ditë ishte zëri i një mendimtari Amerikan, Francis Fukuyama.  Në 1989, viti kur ra Muri i Berlinit, Fukuyama publikoi Esse-në “Fundi i Histoirsë në n...
Që sot, e hënë, presidenti Trump e quan Kinën një ‘konkurrent strategjik’.
Presidenti Trump do ta quajë Kinën “konkurrent strategjik” në të ardhmen e Strategjisë së Sigurisë Kombëtare që do të zbulohet të hënën- sipas zyrtarëve të lartë në administratë që ka siguruar dok...
Media shtetërore kineze: Opinioni në Kinë ishte mashtruar nga media Amerikane me urrejtje ndaj Trump.
Fushata e regjimit komunist të Kinës e lavdërimit ndaj presidentit Donald Trump vazhdoi të Enjten me publikimin e editorialeve që godasin shtypin e lirë amerikan që ka “mashtruar” sikur publiku ki...
Trump zbret në tokën kineze për bisedime me Xi mes tensioneve mbi Korenë e Veriut.
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka arritur në Kinë për bisedime që duket se do të dominohen nga tensione mbi programin bërthamor të Koresë së Veriut. Trump u ul me “Air Force O...
KOMENT: Donald Trump po përgatit mesazh ‘monumental’ ndaj Kinës mbi Luftën e Tretë.
Nga: Veritas/ Trump ndaj Kinës:  “Shiko, unë po përdor të njëjtat taktika që ju përdorni. Ju përdorni Korenë e Veriut si një fuqi kundër nesh. Unë po përdor Japoninë si fuqi kundër jush”. “Epoka e ...
Xi Jinping ‘lideri kinez më i fuqishëm që nga Mao Ce Dun’. I vihet emri në Kushtetutë.
Partia në pushtet në Kinë, Partia Komuniste, ka votuar për të vënë emrin dhe ideologjinë e Xi Jinping në Kushtetutën e vendit, duke e ngritur atë në të njëjtin nivel me themeluesin Mao Ce Dun. ...
Kina mbyll ndërmarrjet e Koresë së Veriut.
KIna iu ka kërkuar kompanive Koreano- Veriore që operojnë në territorin e saj, që të mbyllin aktivitetet. Kina ka thënë se me këtë po zbaton vendimet e Kombeve të Bashkuara mbi saksionet kundër sh...
Kina kufizon tregun e naftës dhe ndalon plotësisht tregun e tekstileve me Korenë e Veriut
Një deklaratë e Ministrisë së Tregtisë në Kinë thuhet se kufizimet në produktet e petroleumit të rafinuar do të zbatohen që nga data 1 Tetor; ndërsa mbi mbi gazin natyral të lëngshëm do të ndërpri...
Donald Trump shpall sanksione të reja; çmon Bankën Kineze që ndalon biznesin me Korenë e Veriut.
Presidenti Donald Trump ka vlerësuar bankën Qendrore të Kinës pasi urdhëroi bankat që të ndalojnë të bërin biznes me Korenë e Veriut. “Dua vetëm të them se falënderoj presidentin e Kinës, Xi , ...
Trump kërcënon Korenë e Veriut me bela “shumë, shumë të mëdha”, në qoftë se…
  ( FOTO: Presidenti i rrethuar nga  Secretari i Shtetit Rex Tillerson (Majtas) dhe Ambasadore e SHBA në OKB,  Nikki Haley në resortin e tij të golfit  Bedminster, New Jersey)/ Presiden...
Faqja 10 prej 12« E para...89101112